Cami Ahşap Modelleri

Cami ahşap modelleri camiler için önemli olan detaylardır. İbadethanelerimiz için göze çarpan ahşap yapıda ki malzemelerdir. Cami içerisinde bulunan cami ahşap modelleri arasında en çok bilinen ahşap kapılar, ahşap minberler, cami mihrapları, ahşap minber(hutbe), korkuluklar, merdivenler ve iç kısmının tavan kısmını oluşturan cami ahşapları modelleridir. Hepsinin farklı şekilde özellikleri bulunuyor. Modelleri bakımından dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Isı yalıtımına yardımcı olacak şekilde dizayn ediliyor. Depreme ve çürümeye karşı dayanıklıdır. Cami içerisinde bulunan ahşap yapı malzemeleri yaklaşık olarak 80-100 yıl olarak kullanıyor. Ahşap malzemelerin modelleri caminin genel yapısına uygun şekilde dizayn ediliyor. Camiler için üretilen ahşap modelleri oldukça fazladır.

Ahşap Malzemelerin Yapısında Kullanımı Nasıldır?

Rutubet, mikroorganizma ve toprak etkilerinden fazlasını oluşturan ahşap malzemeler diğer yapı malzemelerine göre daha fazla korunmaya ve devamlı bakım yapılması gereken malzeme türüdür. Suni yapıda kış malzemelerde üretiminde plastik esaslı tutkal kullanılmadığı zamanlarda suda erime söz konusudur. Bu yüzden suda erime söz konusu olduğundan dolayı gerekli korunmanın olacağı yapılarda özellikle birleşim alanlarının metal ağaç ve sert ağaç kullanılması faydalı olur. Ahşap yapıda ki malzemelerde kaplama, doğrama, kalıp ve yalıtım elemanları da yer alıyor. Camilerde kullanılan ahşap malzemeler geniş uygulamalı alana sahiptir. Cami ahşabı modelleri arasında yer alan malzemeler oldukça dayanıklıdır. Sağlam şekilde monte edilip istenildiği zaman kolaylıkla çıkartılabiliyor.

Ahşap Cami Kapısı Modelleri
Ahşap Cami Kapısı Modelleri

Cami İçin Ahşap Modelleri Nasıl Yapıştırılıyor?

Cami için kullanılan ahşap modeller insan gücü ile yapılıyor. Fakat fazla yormadan yapılan monte edilmesi oldukça kolaydır. Yapımı şu şekilde sıralanabilir.

  • Eklemeler, ahşap malzemeleri kavelalar yardımıyla tutkal ile yapıştırılarak yapılır,
  • Tutkallama işlemi için ahşap malzemenin yüzey kısmı düzgün olmalıdır. En önemlisi bileşenlerin uyumlu olması gerekir,
  • Ahşap yüzeyi yağlı, kirli ve tozlu olmaması gerekiyor,
  • Ek yerlerine uygulanan yapıştırıcının tutkal ahşabın gözeneklerine uygun olacak şekilde olması gerekir,
  • Genel yapıştırıcılar her iki tarafa tutkal sürülmelidir,

Sıkıştırma işlemi kusursuz bir yapıştırma sağlamaz. Fakat basıncın ahşabın liflerinin ezmeyecek şekilde fazla olmasını sağlar. Bu durum homojen olacak şekilde kuruyunca kadar devam eder. Tutkal harici ince çiviler çakılabiliyor.

Cami İçerisinde Bulunan Ahşap Malzemeler Boyanabiliyor

Cami içerisinde bulunan ahşap malzemeler boyanabiliyor. Cami Ahşaları Modelleri arasında ki malzemeler uzun ömürlüdür. Fakat renk solması yapabiliyor. Bu durumda boyama yapılabiliyor. Boyama yapılarak ahşabı koruyabilirsiniz. Boya yapımından önce hava kurusu halinde olacak şekilde olmalıdır.  Kuru ahşap üzerinde bulunan boya su emmeyi hem de mantar sporlarının ahşap malzemesine girmesini önlemiş olur. Fakat ıslak ahşap yapıda ki malzeme boyanırsa kurumasını engellemiş olur. Mantarların gelişmesine uygun olarak ortam hazırlamış olur. Bu işlem yapılmadan önce mantarlar tarafından enfekte edilmemiş olması gerekiyor. Çünkü yüzey koruyucu tabakalar ahşabın nefes almasını sağlar. Ahşap yapıda ki malzemeler yaklaşık olarak 5 yılda bir boyanabilir.

 

Cami Ahşap Modelleri Neden Tercih Edilir?

Cami için kullanılan ahşap malzemeler camilerin simgesini oluşturan malzemeler halinde kullanılıyor. Bakıldığında her camide kullanılan ahşap malzemeler bulunuyor. Bu ahşap malzemeler görsellik harici caminin daha sağlam olmasında büyük rol oynuyor. Yaklaşık 80-100 sene olarak kullanılan ahşap malzemeler oldukça uzun ömürlüdür. Camilerin inşaat halinde kullanılmayan ve unutulan malzemeler, ahşap malzemeler tamamlayıcı bir malzeme olarak üretildi. Beton ve demirden daha sağlam olarak biliniyor. Camiler ibadet yeridir. Cami içerisinde bulunan ahşap malzemeler bizlerin hem huzur içinde hem güvenli şekilde ibadet etmemizde büyük rol oynuyor. Bu nedenle camilerde ahşap malzemeleri modeller önem taşıyor.

Ahşap Malzemeler Nasıldır?

Cami içinde kullanılan ahşap malzemeler canlı organizmaya sahip olan ağaçtan elde ediliyor. Anizotrop, lifli ve heterojen maddeli dokuya sahip organik özelliğine sahip yapı malzemeleridir. Ahşap yapısında ki malzemeler en eski yapı malzemelerini oluşturuyor. İnsanlar eski çağlardan bu yana barınma ve korunma amaçlı olarak ahşap malzemeleri kullanılıyorlar. Günümüzde bulunan ormanların birtakım sebeplerle azalması, yerini yenisinin yetiştirmemesi ahşabın değerini artırdı. Geç yetiştirildiği için az bulunan ahşap malzemelerin değeri yüksektir. Gelişen teknolojiyle beraber ahşabın yerine metal, plastik, çimento, beton ile kolayca şekil verdiği için ahşap malzemeler daha fazla tercih edilen malzeme yapısı haline geldi.  Buda ahşap malzemelerin öneminin artmasında baş rol oynadı.

Camiler İçin Ahşap Malzemelerin Üretimi Nasıldır?

Ahşap malzemelerin üretimi, işlenmesi diğer üretilen malzemelere göre daha az enerji tüketimi yapılarak sağlanan üretimdir.  Ahşap malzemelerinin üretilmesinde ormanların azalmasına bağlı değildir. Çünkü Bilinçli olarak üretim kaynağının tükenmeyecek şekilde geri dönüşümlü olarak kullanılıyor. Üretimi, hafifliği ve işlenmesi esnasında az enerji ihtiyacına, emorf ve yangına dayanıklı olacak şekilde olanak vermesi gibi olumlu özellikler sayesinde kullanışlı yapı malzemesinin oluşmasını sağlıyor. Organik yapı malzemesi olması ahşap malzemelerinin atmosferik ve mikroorganizmalara karşı korunmasını sağlar. Havada bulunan karbon asidi, oksijen ve nem ahşap hücrelerini asitler ve çürütür. Bu liflerde bulunan mukavemetlerin azalmasında büyük rol oynar.

Ahşap Yapıda ki Malzemeler Nasıl Yapılıyor?

Camilerde bulunan ahşap yapı malzemelerini yapmak düşündüğünüz kadar zor ve uğraş verici değildir. Piyasada herkesin rahatlıkla bulabileceği hatta temin edebileceği boyutlarda kalas ve tahtaların uygunluk derecesine göre tutkal ile yapılıyor. İstenilen ebatlarda ve uzunlukta değişken kesitlerde lamine taşıyıcı sistem elemanları tarafından oluşuyor. Ahşap malzemeler hafif olduğu için deprem olması durumunda yükü hafifletmektedir. Bu sayede depreme karşı dayanıklı olacak şekilde yapılıyor. İşçiliği basit, kolay ve maliyeti oldukça düşüktür. Çürümeye karşı dayanıklıdır. Yapay kurutma sırasında ahşap yapıda ki malzemede bulunması gereken malzemeler arasında parazitler ve böcekler hatta böceklerin yumurtaları yok ediliyor. Yangına karşı oldukça dayanıklı şekilde yapılıyor. İşçiliğin ön plana çıktığı ahşam yapıda ki malzemeler camiler için önemlidir.

Cami Ahşap Modelleri Arasında En Çok Kullanılanlar

Cami ahşap modelleri arasında en çok kullanılan ve tercih edilen malzemeler arasında cami kapıları, merdivenleri, hutbe kısmı, iç tavan kısmı ve ahşap korkuluklar yer alıyor. Cami ahşap modelleri oldukça sağlam ve dayanıklıdır.  Yaklaşık 100 sene boyunca yıpranma ve bozulma yaratmayacak şekilde çok sağlam olarak üretiliyor. Çevresini 5 yılda bir vernikli boya ile boyama yapabilirsiniz. Camiler ahşap malzemelerini yıllarca rahatlıkla kullanabiliyor. Geçmişten gelecek nesillere uzanan cami içerisinde ki ahşap malzemeler caminin hem güzel görünmesin sağlıyor. Hem uzun yıllar dayanıklı şekilde ayakta kalmasını sağlıyor.

Ahşap Modeller Nasıldır?

Camilerde kullanılan ahşap yapıda ki malzemeleri iklim koşuluna uygun olacak şekilde, Ormanın sıklık derecesine, toprağın durumuna göre (böcekler, mantarlar, bakteriler) gibi olumsuz etki edecek ahşabın genel yapısını olumsuz şekilde etkiler. Fiziksel özellikleri arasında yer alan Nem, Birim hacim ağırlık derecesi sıcaklık genleşmesi gibi elektrik iletkenliği ve dayanıklılık yapılardan oluşmasını sağlıyor. Camilerde kullanılan ahşap malzemeler fiziksel özellikler olarak nem oranı olumsuz olarak etkileniyor. Ahşap malzeme kurumaya başladığı andan itibaren hacim kaybına uğruyor. Büzülmeye başlıyor başlayarak şekil kaybına neden oluyor. Bu durum sertlik derecesini düşürerek ahşap modelinin azalmasına neden oluyor. Sağlıklı şekilde üretilmemiş ahşap modelin ömrü oldukça kısadır. Görünüşünden anlaşılacak şekilde fayda sağlamayacak durumdadır. Ahşap modelinin sert ve düzgün olması gerekiyor.

İlgili Mesajlar

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?