Ahşap Cami Kapısı

Ahşap camİ kapısı

Camiler İslamiyet’te Müslümanların ibadethanesi olarak inşaa edilmiş ve önemli bir yere sahiptir. Camilerdeki süslemeler ve yapılar da doğal olarak görüntü bakımından manevi anlam taşıması gerekir. Gerek süslemeler olsun, gerekse ahşap yapılarında ki ince işçilikler olsun göze çarpıcı özellik taşımaktadır. Ahşap cami kapısı da yine bu yapılar arasında yer almaktadır. Bu ahşap cami kapıları birçok değişik modellerde imal edilmektedir. Pencerelerde, minberlerde, kapılarda ve mihraplarda bu ahşap yapıları bol bol görmek mümkündür.

Ahşap Cami Kapısı Modelleri

Ahşap camii kapısı modelleri ise kündekari kapı, Osmanlı kündekari kapısı, Selçuklu kündekari kapısı, ahşap oyma kapılar, zıvanalı kündekari kapılardır. Kündekari demek kelime anlamı ile mobilyalardaki anlamından bahsedecek olursak, birbirine geçmeli olarak tutturulan anlamına gelmektedir. Küçük parçalar halinde kesilen mobilya parçalarından düz bir yüzey elde edebilmek için bunları birbirine hiç bir yardımcı madde kullanmadan tutturmaktır. Bu da mobilyacılıkta ayrı bir teknik olarak bilinmektedir.

Camilerde bulunan ahşap yapıların değeri mutlaka tartışılmazdır. Bundan dolayı da görsellik acısından bu ahşap yapıların önemi büyüktür. Osmanlı yıllarından bu günlere kadar gelen yapılar oldukça şahane bir şekilde yine yerlerini almaya devam etmektedirler. Ahşap cami kapısı da bu yapıların içinde farklı yere sahiptir. Özellikle de giriş bölümünde yer aldığı için daha çok dikkat çekici bir halde camilerde yerini almış bulunmaktadır.

 

Ahşap Cami Kapılarında Kullanılan Teknikler

Son olarak da yine şunu söyleyebiliriz ki ahşap camii kapısı modelleri farklı teknik ve de yöntemle üretilebilmektedir. Ancak kündekari tekniği yapılan camii kapısı modelleri daha sağlam ve uzun ömürlüdür denilebilir. Bunun nedeni ise bu modeller birbirine geçme yöntemi ile kullanıldığından ahşap zamanla kurusa bile birbirinden ayrılmaz ve kötü bir görüntü oluşmaz.

Ahşap Cami Kapısı
Ahşap Cami Kapısı

Camiiler bizim ibadetlerimizi yaptığımız bir yerdir ve manevi yönden görsel bir cazibesi olması mutlaka önemlidir. Camilerde bulunan ahşap yapıların üzerindeki işlemeler de yine manevi olarak bir haz uyandırmaktadır. Bir de kündekari ile yapılan her bir boyut küçük parçalardan oluştuğu için bunlar birbirine geçmeli ve de arka tarafından taşıyıcı bir iskelet parça ile tutturulmaktadır. Ahşap cami kapısı modelleri konusunda firmamızdan bilgi alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Mesajlar

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?