Ahşap Cami Kapısı

Ahşap cami kapısı hem haşmetli hem de dayanıklı olması bakımından tercih edilen yapılar arasındadır. Yapan kişinin el mahareti ve hayal dünyasını yansıtması bakımından da önem taşımaktadır.

Ahşap cami kapısı denilince akla ilk etapta iki farklı tür gelecektir. Bunların ilki makine yardımı ile yapılan cami kapılarıdır. İkincisi ise el oymacılığı ile yapılan cami kapıları olacaktır. Ahşap camilerde ortaya çıkan zarafet, sadece iç kısımda değil, girişte de kendini gösterecektir. Tarihi miraslarımız arasında ilk öne çıkan yapılar arasında camilerimiz gelecektir. Tarihi gelişimlerine bakıldığı zaman farklı dönemlerde ayrı mimarilerin etkisi görülmektedir.

Ahşap Camilerdeki Zarafet

Ahşap cami kapısı, bir caminin girişteki en şık kartviziti gibidir. Köklü bir geçmişe sahip olan geleneksel mimarimizde bunun en güzel örneklerini görmek mümkündür. Camilerin içleri, dönemlere göre farklılıklar gösterir. Selçuklu Dönemi’ndeki yapı tasarımları ve el işçiliği, Osmanlı İmparatorluk Dönemi’nde farklı şekilde tezahür etmiştir. Bazı dönemlerde çini işçiliği öne çıkarken, bazı dönemlerde taş işçiliği veya tahta oymacılığı ağırlıklı olacaktır.

Hangi döneme ait olursa olsun, bir caminin en güzel süsü hiç kuşkusuz ahşap cami kapısı olacaktır. Ahşabın iç ısıtan ve huzur veren dokusu, mimari eseri de hoş ve zarif kılacaktır.

Ahşap cami kapısı
Ahşap cami kapısı

Camilerin Yapımında Farklı Dönemlerin İzleri

Anadolu Beylikleri ve sonrasında Selçuklu Dönemi’ne ait çok sayıda eser görmek mümkündür. Birçok şehir ve kasabada bu mimarinin eşsiz eseri yer almaktadır. Ayrıca, caminin yapıldığı yerin yeraltı ve yerüstü zenginlikleri de yapı taşlarının oluşumunda etkilidir. İznik Yöresinde çini işçiliğinin en güzel örneklerini, cami iç işlemelerinde görmek mümkündür. Batı ve Güney Anadolu’da da taş işçiliği öne çıkacaktır. Ormanlık yerlerde yapılan camilerin yapı taşını da yine kırma taş ve tahta işçiliği oluşturur. Bu durum, camilerin inşa edilmesinde bir zorunluluktan ötürü de hasıl oluştur.

Camilerin İnşasında Yöresel Kaynak ve El Sanatlarının Kullanımı

Çok eski dönemlerde yapılmış Ahşap cami kapısı  tarihi camilerin özellikleri incelendiğinde bazı unsurlar göze çarpar. Bunda da yöresel kaynak kullanımına yönelmenin etkileri ortaya çıkacaktır. O dönem ulaştırma araçlarının yaygın olmayışı ve teknik yetersizlikler, bazı imkansızlıklar yaratmaktadır. Bu nedenle, cami inşasında zorunlu hammadde kullanımını yöreden temin etme prensibine dayanmaktadır. Yapılan kültür gezilerinde görülen tarihi camilerin farklı özelliklere sahip olması, bu sebepten kaynaklanmaktadır. Bazı cami içlerinde işlemeler ve ince hat sanatları, duvar işlemeleri göze çarpacaktır. Osmanlı Dönemi, Saray çevresi camilerinde bu etkiler oldukça fazladır.

Sonradan Camiye Çevrilen Eserler

Tarihte, sonradan camiye çevrilen çok sayıda eser bulunmaktadır. Önceden kilise ya da başka bir dinin ibadethanesi sonradan camiye de çevrilmiştir. Bunu yapan mimarlar son derece başarılı bir şekilde restorasyonunu hayata geçirmiştir. Bu camilerin ortak özellikleri, ahşap cami kapısı tasarımlarıdır. Her biri ayrı bir el işçiliğinin eseridir. Kapıdaki motifler, kimisi çivi kullanılarak yapılmakta kimisi de tam anlamıyla iç içe geçirilerek yapılmaktadır. Camilerin yapımı, önceden oldukça önem taşıyan konuların başında gelmekte idi. Başarılı mimarlar, uzun süren senelerin sonucunda en güzel yapıtlarını ortaya koymakta idi.

Cami Kapısında En Tercih Edilen El Oymaları

Elbette, günümüzde Osmanlı Dönemi camilerini inşa etmek oldukça zordur. Bu konuda yetenekli mimarlar olsa bile, alan darlığı ve zaman kısıtlaması ihtişamlı cami yapımını zorlaştırmaktadır. Eldeki kaynaklar dâhilinde o döneme eş değer olmasa bile yaklaşan güzellikte camiler de inşa edilmektedir.

Bu camiler için elbette tercih edilecek olan el oyması, ahşap cami kapısı olacaktır. Cami kapısı yapımında firmamız, her türlü beklentiye cevap verecek yeterliliktedir. Ustalarımız bu konuda eğitim almış kişilerden oluşur. Alanında tecrübeli el oymacılığı yapan ustalarla çalışmaktadır.

Cami Kapılarında Farklı Modeller

Cami kapılarında isteğe bağlı olarak farklı modeller de tasarlanabilir. Firmamız, sipariş üzerine cami kapısı yapan bir kuruluştur. Makine tasarımı yapılabildiği gibi, el işçiliği ve oymacılığı da yapılacaktır. Kişisel zevkler farklı olsa bile geniş kitlelerin tercihi, el oymacılığı yönündedir. El işçiliğinde de çivi tekniği ile yapılan model ve motifler camileri süslemektedir. Bir başka teknik ise, hiçbir şekilde çivi kullanılmadan yapılan süslemelerdir. Bu tasarımlarda ise iç içe geçen geometrik şekiller yer alacaktır. İç içe geçme metodu, oldukça hüner ve ustalık gerektiren bir tekniktir. Firmamız bu tekniği de yapabilecektir.

El Oyması Ahşap Kapıların Kalitesi

El oyması ahşap cami kapıları, her zaman makine işi olan kapılardan daha kaliteli olacaktır. Ayrıca, görsel açıdan da çok daha şık ve zengin görünecektir. Tarihi bir eser gibi seyredilecek ağırlıkta ve güzellikte olacaktır. Klasik olacağı için, geleneksel yapıyı yansıtacak ve zamanla modası geçmeyecektir. Kaliteyi belirleyen en önemli unsur da sağlam ve dayanıklı yapıdır. Ahşap kapılar her zaman için çok daha dayanıklı ve sağlam kapılardır. Zamanla bozulmayacak ve ufak tadilatlarla eski haline gelecektir. Kapının yapıldığı ağaç türü de dayanıklılık için önem taşır. Uygun ağaç işçiliği bu bakımdan önemlidir.

Kündekari Kapı Özellikleri

Ahşap cami kapısı içerisinde kündekari kapının farklı bir duruşu ve özelliği bulunur. Tarih boyunca çok sayıda ihtişamlı saray ve ibadethane kapısı, bu teknikle yapılmıştır. Karşıdan bakıldığı zaman fark, çok açık olarak göze çarpacaktır. Hanedanlar, padişah ve sultanların en çok gözdesi olan kapı tekniği kündekari kapı tekniğidir. Bu kapılarda öne çıkan özellik, kapılarda göze çarpan irili ufaklı bazen de simetrik olan geometrik desenlerdir. Diğer ahşap kapılardan tek farkı, çivisiz çalışılmasıdır. Desenler bu kapı tekniğinde iç içe geçirilerek monte edilmiştir. Bu sayede, çok şık ve muntazam bir görünüm yaratılmıştır.

Firmamızın Ahşap Kapı Modelleri

Firmamız, her türlü ahşap kapı ve tasarımını yapmaktadır. Ahşap oymacılığında titiz ve ince işçilik uygulanacaktır. Özellikle uzmanlık dalımız, cami kapıları olmaktadır. İsteğe göre her türlü ahşap oyma kapı da yapılabilmektedir. Özenilerek yapılan kutsal ibadethanelerimize en yaraşan kapılar da firmamız tarafından yapılacaktır. Ustalarımız, alanında eğitimli ve sabırlı kişilerdir. Ahşap işçiliği deneyim kadar dikkat ve sabır gerektiren bir iştir. Severek ve sabırla yapılan bu kapılar, çok sayıda caminin girişini süslemiştir. Firmamız tasarımları olan kapılar, son derece şık durmaktadır. Ayrıca, özel ölçü ve isteğe göre de model tasarımı yapılmaktadır.

Camilerin Yapımındaki İhtişamın Önemi

Ahşap cami kapısı İnsanı Yaratıcısına yaklaştıran ibadethaneler, son derece kutsal mekanlardır. Bu kadar yoğun manevi duyguların yaşandığı mekânların süslenmesi ve yapımı da ayrı bir incelik gerektirir. İnanç gereği gösterişe kaçmadan fakat bir o kadar da ihtişamlı yapmak, saygı ve sevginin en güzel tezahürüdür. Bu bakımdan camilerin içleri kadar dışına da özen gösterilmesi gerekir. Cemaatin ilgisini çekecek, ibadet etmeye teşvik edecek görsellikte yapılması, camiler için önem arz eder. Genç nesli camilere çekecek, teşvik edecek yapı mimarilerinin hayata geçirilmesi önemlidir.

Cami Kapılarının Farklı Anlamları Bulunur

Geleneksel Türk El Sanatlarının en güzel örneklerini, cami süslemeciliğinde de görmek mümkündür. Tarihsel gelişimine bakıldığı vakit, her dönem farklı bir mimari teknikle yapıldığı görülür. Özellikle, cami kapılarındaki haşmet ve güzellik, her dönemde farklı boyutlardadır. Camilerde yer alan motif ve işlemelerinin de farklı anlamları bulunmaktadır. Firmamız, bu konuda da bilgi sahibi, teknik bir ekibe sahiptir. Geometrik desenlerin anlamları her dönem farklı olacaktır. Kapı süslemelerinde, sedef işlemeler ve oymalar da öne çıkabilir. Tarihi güzellikte yapılacak cami kapıları her zaman beğeni toplayacaktır. Yapılacak camiler için en muhteşem el oymacılığını, sipariş üzerine yapacaktır. Geleneksel sanatlarımızı yaşatmak için ayrı bir özen gösterilmektedir. Ahşap cami kapısı modelleri için firmamızdan destek alınması önerilir.

 

İlgili Mesajlar

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?