Cami Ahşabı Nedir?

Öncelikle ahşap nedir sorusundan başlayabiliriz. Ahşap eski malzemelere deniliyor. Ahşap cami yapımında kullanılan malzemelerin tamamı eski yapı malzemelerinden oluşarak meydana geliyor. Ahşap yapı malzemeleri daha çok eski çağlardan bu yana barınma ve yapı malzemesi olarak korunma amaçlı kullanılan malzeme türüne denir. Beton yapının oluşmasıyla beraber iç kısımlarının ahşap malzemelerle kaplanması camilerin daha kullanışlı olmasını sağladı. Isı yalıtımında yardımcı olacak şekilde tasarlanan ahşap malzemelerin kullanılmasıyla beraber camilerde kullanılan ahşap yapı malzemeleri daha çok tercih edilmeye başlandı. Daha canlı organizma yapıya sahip olan ağaçlardan elde ediliyor. Heterojen, anizotrop yapıya sahip organik yapı malzemesidir. Bu ahşap malzeme türleri uzun yıllardan beri kullanılıyor.

Cami Ahşap Malzemeleri Nedir?

Günümüzde ormanlarda bulunan değerli ahşap ağaçların yetiştirilmemesi değerini yüksek kılarak artmasına neden oldu. Camilerde ahşap malzemeler kullanıyor. Cami iç kısmının çatı üst kısmı, hutbe kısmı ve korkuluk kısmını ahşap malzemeler tarafından meydana geliyor. Günümüzde ahşabın atıklarından meydana gelen talaş tozları, yonga ile üretilen kontrplak malzemesi ve sunta gibi yapay malzemelerden oluşuyor. Cami ahşap malzemeleri de bu yapı malzemelerinden oluşuyor. Hem şık bir görüntü veriyor hem de daha otantik bir görünüşe sahiptir. Köylerde ve küçük yerleşim yerlerinde bulunan Cami ahşapları genelde soğuk olurlar. Fakat camilerde bulunan ısı yalıtımına katı sağlayan ısıya karşı duyarlı malzemelere uyumlu olarak bir bütün halinde olmaktadır.

Camilerde Kullanılan Ahşap Malzemelerin Özellikleri

Camilerde kullanılan ahşap malzemelerin özellikler:

  • Ahşap malzemeler taşıma gücüne sahiptir. Yaklaşık olarak 1kg ahşap malzeme, 1kg betondan ve çelikten fazla ağır yük taşır,
  • Camilerde bulunan ahşap malzemeler iklim koşullarına ve depreme dayanıklıdır. Çürümeye karşı dayanıklı ve önlenebilen malzeme türüdür,
  • Odunsu doku olarak diğer malzemelere göre daha dayanıklı ve uzun ömürlü olarak tercih edilir,
  • Ahşap kolay tutuşan bir malzeme olarak biliniyor. Fakat kesit boyutu büyüdükçe ahşap yapıda ki malzemenin yanma süresi uzar. Yangına karşı ısı geçirmeme ve siyah olarak kömürleşme yapısı sayesinde yaklaşık 600-800 derece ısıya karşı beton ve çelikten daha dirençlidir,
  • Ahşap malzemeleri yenilenebiliyor. Yenilenebilir olma özelliği sayesinde üst kısmın ısı yalıtımına karşı daha az enerji duyar,
  • Cami Ahşabı yapılırken montajı insan gücü sayesinde yapılıyor. Normal malzemelere göre hava koşullarından kesinlikle olumsuz şekilde etkilenmez,

Cami yapımı bitince sonradan ortaya çıkabilecek kaynak hatası nedeniyle kalıbın eksik alınması ve eksik demir kullanılması gibi olası durumlarda riskin azalması için cami için ahşap malzemeler kullanıyor. Beton demir gibi inşaat yapıları gibi değildir. Kolay sökülüp ve monte edilebiliyor.

Ahşap Malzemeler Neden Tercih Edilir?

Hiç düşündünüz mü Camilerde bulunan ahşap malzemeleri neden kullanılır? İnsanoğlunun geçmişten günümüze kadar ahşap eserler bir sanattır. Hatta meslek olarak tercih edilme sebebi haline geldi. Camiler beton yapılardır. Fakat camilerde kullanılan cami ahşapları çivisiz camilere adeta kafa tutuyor. Türkiye’nin en eski ahşap camisi ‘’Göğceli Cami’’ olarak bilinir. İlk olarak 1206-1206 yılları arasında inşa edildi. Göğceli cami Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunuyor. Camilerde kullanılan ahşap malzemeler fazla işçilik olmadan kolay yapılıyor. Camilere yapılacak ve sökülecek ahşap malzemeler kolay kuruluyor. Ahşabın oranımı kolaydır. Camilere bireysel olarak müdahale edilebilir özelliğinde yapılıyor.

Camilerde Bulunan Ahşap Malzemeler Önemlidir

Camilerde kullanılan ahşap malzemeler büyük önem taşır. Çünkü beton yapıya sahip olan camilerin iskeletinin sağlam olması önemlidir. İleride eksik olan malzemeler olabiliyor. Bu maalesef zamanın geriye dönmenin mümkün olmadığını gösteriyor. Cami için ahşap malzemeler demir ve betondan daha kuvvetli olduğu için genellikle camilerin tamamında ahşap malzemeler kullanılıyor. Güzel bir dekor görünüşüne sahiptir. En önemlisi caminin daha sağlam olmasını sağlıyor. Depreme karşı dayanıklıdır. Çürüme ve bozulma yapmayan ahşap malzemeye sahiptir. Camilerde uzun seneler kullanılıyor. Yaklaşık olarak 80 ile 100 sene kullanılan ahşap malzemeler bulunuyor. Camiler Allah’ın evidir. Bizlerin ibadet ettiğimiz, huzur bulduğumuz yerdir. Camilerin bakımı nasıl önemliyse uzun yıllar kullanışlı yapı malzemesine sahip olması gerekiyor. Ahşap yapı malzemeleri camiler için önemli olduğu için oldukça kullanışlıdır.

Camilerde Bulunan Ahşap Ürünler

Camilerde bulunan ahşap ürünlerin başında cami kapısı, korkuluklar, tavan kısmı geliyor. Bunlar dışında kuran-ı Kerim okumak için ahşap Rahle türleri bulunuyor. Bu rahleler hemen hemen her camide bulunuyor. Camilerde bulunan ahşap malzemeler arasında Cuma hutbesinin olduğu kısımdır. Hoca hutbeye çıkarak vaaz veriyor. Merdivenlerinden, hutbesine kadar olan kısmı tamamen ahşap malzemeden oluşuyor. Camilerde ahşap malzemeler, ürünler kullanılmasında ki en büyük neden caminin temel yapısının sağlamlığının artması ve yaklaşık 100 sene kadar ahşap malzemelerinin kullanışlı olmasıdır. Depreme ve olası su baskınına karşı çürüme yapmayan ahşap malzemeler cami için önemlidir.

Cami İçin Kullanılan Ahşap Malzemelerin Temel Yapısı

Cami ahşap malzemeleri gözenekli bir malzemedir. Selüloz nedeniyle soğuğa ve sıcağa karşı dayanıklı malzeme türüdür. Ahşap yapısında ki malzemeler ısı iletkenlik değerinin minimum seviyede yani düşük olması sebebiyle yangına karşı yaklaşık ortalama 30-9, dakika dayanabiliyor. Cami için kullanılan ahşap malzemeler elektriği iletmez. Yani alçak gerilime karşı yalıtkan olarak kullanılıyor. Olası bir durumda elektrik kaçağına karşı elektrik iletimini engelliyor. En önemlisi kuru ahşaplarda rutubetin artması nedeniyle ahşap yapıdaki malzemenin iletkenliğini tamamen belirgin şekilde artmasına neden olur. Yani rutubete karşı dayanıklıdır. Cami için kullanılan ahşam malzemeler önemlidir.

Cami İçinde Bulunan Ahşap Malzemeler

Cami içinde bulunan ahşap malzemeler dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Serbest su ve özlü su olmak üzere iki çeşit su bulundururlar. Cami içinde ki ahşap malzemenin nemini serbest su oluşturuyor. Yani yeni kesilen ağacın rutubet oranı %40 ile %50 arasında değişiyor. Ahşap malzemelerin olduğu ortamın neminin alması nedeniyle kuru olarak hatta tam kuru olarak bulunması imkansızdır. Ahşabın nem oranının artmasından ve azalması nedeniyle ahşap malzemenin hacminde değişme meydana gelir. Bu değişmeler arasında şişme, yarılma, büzülme, gibi deformasyonlar meydana gelebiliyor. Bu değişmeler ahşap malzemenin performansını olumsuz şekilde etkiliyor. Bu şekilde olan malzemenin rutubetin artmasına ve mekanik mukavemetin düşmesine neden olur.

cami ahşabı
cami ahşabı

Piyasada Bulunan Ahşap Malzemeler Nelerdir?

Piyasada bulunan ahşam malzemeler arasında en çok bilinen Çıta, lata, tahta ve kalas türleridir. Çeşitleri en ve kalınlık olarak değişkenlik gösteriyor. Genelde şekilde sıralanabilir.

  • Kalas     16-28 En cm         1-15 Kalınlık cm
  • Tahta 15-50 En cm         1-4        Kalınlık cm
  • Çıta 4     En cm         1.2        Kalınlık cm
  • Lata 4-12   En cm         4-4.8 Kalınlık cm

Cami için kullanılan bu ahşap malzemeler geniş yüzeyleri boyunca sırasıyla üst üste yapıştırılarak yapılabiliyor. Tutkallı lamine ahşaplar elde edilebiliyor. İhtiyaç gerekli olduğu zaman biçimleri ve ölçüleri alınarak yapı elemanları oluşturulabiliyor.

Cami için Ahşap Yapı Malzemeleri Nasıl Üretiliyor?

Cami için ahşap malzemelerin üretilmesi diğer yapı malzemelerine göre daha az enerji tüketimi yapılarak yapılıyor. Bu malzemeler ormanların azalmasına bağlı değildir. Çünkü ormanların bilinçli olacak şekilde yaşatmasına, hayat vermesine olanak sağlıyor. Bilinçli üretim yapıldığı için kullanma kaynağını tüketmeyecek şekilde geri dönüşümlü yapı malzemelerini oluşturuyor. Organik malzeme olduğu için mikroorganizmalara ve atmosferik olumsuz etkilere karşı korumasını sağlar.

İlgili Mesajlar

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?