Cami Ahşap Dekorasyonu

Camiler biz Müslümanlar için çok önem ve değer verdiğimiz ibadet yerlerimizdir. Cami yapımları özen isteyen, zevkli bir dekorasyon bilgisi isteyen işlerdir. Caminin her bir ayrıntısı, bölümü önemle ve bilgiyle dizayn edilmelidir. Camilere hoş bir görüntü katan cami Ahşap Dekorasyon oldukça fazla tercih edilmektedir. Camilerin özellikle kapı, minber, koy, müezzinlik kürsü, kündekari ve diğer ayrıntıları ahşap malzemeden dekore edilebilmektedir. Ahşap Dekorasyon düz veya oymalı şekilde yapılabilmektedir.

Cami Bölümleri Hakkında Merak Edilenler

Camilerin içerisinde ve dışarısında farklı bölümleri vardır. Bu bölümlerden birisi minberdir. Minber, camideki cemaat ve imamın arasındaki iletişim için önemli bir yerdir. Caminin büyüklüğüne göre ve tavanının yüksekliğine göre minber boyu olarak yapılmaktadır. Minber yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur mihrabın sağ tarafında hutbe okumak için yapılmasıdır. Minber biraz yüksek bir yerde olduğu için Hoca buraya merdiven ile çıkmaktadır. Özellikle cuma ve bayram namazlarında insanları doğruya, iyiye yönlendirmek için hocalar minbere çıkarak hutbe okumaktadırlar. Caminin diğer bir bölümü ise mihraptır. Mihrap kıbleye inşa edilen bir yerdir. Özellikle Selçuklu dönemindeki Cami tasarımlarında mihraba ciddi önem verilmiştir. Günümüzde de Mihrap tasarımlarında ayrı bir işçilik uygulanmaktadır. Cami içerisinde bulunan diğer bir bölümü ise müezzinlik olarak adlandırılmış olduğumuz yerdir. Ayrıca camilerde 1 ve 2 kat şeklinde düzenleme vardır. 2. Katta genellikle bayanlar ibadet etmektedirler. Bayanların ibadet etmiş oldukları bu bölge etrafı korkuluklarla çevrilmiştir. Günümüzde çoğu camide bu tasarımı görmek mümkündür. Camideki bu korkuluklar da ince bir işçilik içeren ahşap dekorasyon parçası olarak uygulanır.

Cami Ahşap Dekorasyonu
Cami Ahşap Dekorasyonu

Cami Tasarımları Nasıldır?

Camiler Müslümanlar için çok önemli yerlerde. Tarihimize de camilerin yapımına, dizaynına, incelik ve özen gösterilmiştir. Günümüzde de cami yapımlarına çok önem verilmektedir. Camilerin özellikle içerisinde bulunan minber, Mihrap,, korkuluk gibi alanları özel işçilik yapılmaktadır.  Camilerde genel olarak cami ahşap modelleri tercihi hoş bir görüntü oluşturmaktadır.  Cami kapıları da özel işçilikle yapılan ahşap malzeme kullanılmaktadır. Camilerin her bir bölümü tasarlanırken ayrı bir ciddiyet ve özen gereklidir. Cami içerisinde yapılacak olan herhangi bir işlem de mutlaka Camii’nin diğer alanlar ile olan uyumu gözetilerek yapılmalıdır. Özellikle ahşap ürün kullanılan bölgelerde el işçiliği, oymalar caminin kutsiyetine hizmet edecek şekilde düzenlenmelidir. Kürsü, Mihrap, müezzinlik, minber ibadet için önem arz eden yerlerdir. Bu yüzden bu yerlerin dizaynında uygun olan motifler kullanılmalıdır.

Cami Bakımı

Cami dekorasyonu konusunda hizmet veren firmalar ayrıca cami tadilatı, bakım ve onarımı konusunda da titiz bir çalışma yürütmektedir. Camilerin birçoğu tarihi özelliklere sahipken, diğer camilerde modern mimari dokunuşlar ile oldukça kıymetli yapılardır. Bu sebeple Camiler ile ilgili atılacak her bir adımda profesyonel yardım almak doğru olacaktır. Hem caminin sahip olduğu mimari yapısının bozulmaması hem de gereken işlemin doğru uygulanması için mutlaka doğru ekiple çalışılması gerekli. Camilerin yapımları ve de bakım onarım çalışmalarında kaliteli malzeme kullanılması da çok önemlidir. Camilerin özellikle ahşap kısımları da özenle tamir edilmelidir. Camilerin etnik ve uhrevi havası için ahşap dekorasyon ürünleri oldukça önemlidir. Firmalar bu konuda özenli ve ayrıntılı işçilik ile muhteşem sonuçlar yakalayabilmektedir. Sizler cami dekorasyonu yaptırmak istediğiniz zaman mutlaka firmanın daha önce yapmış olduğu işler hakkında bilgi almalısınız. Ayrıca gerekli bir durumda daha önceki yapıların fotoğraflarını incelemenizde doğru karar vermeniz için önemli olacaktır. Cami bakımlarının yapılması sırasında da işlem öncesi bilgi alıp ön değerlendirme yapmanız doğru olacaktır. Cami ahşap fiyatları içinde firmalar ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?