Cami Ahşap Fiyatları

Cami ahşap malzemeleri farklı türden olduğu için camilerde farklı yerlerde kullanılıyor. Bunlar arasında en çok bilinen cami kapısı, cami merdiven kısmı, cami içerisinde ki tavan kısmı, cami içinde bulunan hutbe merdivenleri ve minare kısmı, Kuranı Kerim okumak için ahşap rahle gibi malzemeler cami içerisinde en çok bilindik ahşap malzemelerin başında yer alıyor. Cami Ahşap Fiyatları değişkenlik gösteriyor. Cami içerisinde kullanılan malzemeler mantar, böcek bakteri gibi ahşabın yapısında bulunan selüloz ve ligninle beslenerek ahşabın kimyasal yapıda ayrıştırmaya uğratabiliyorlar. Ahşabın yapısına zarar vermeleri sebebiyle bir takım önlem alınması gerekiyor. Mikroorganizmaların etkilenmemesi için su eriticili kimyasal bileşikler kullanılıyor. Bu bileşenler arasında çam reçinesi ve bakır, krom en çok bilinenlerdir.

Cami ahşap fiyatları
Cami ahşap fiyatları

Cami İçerisinde Bulunan Ahşap Malzemeler

Cami içerisinde bulunan ahşap yapıda ki malzemeler herkesin bildiği mihraplar, minberler, kürsüler, müezzinlikler, korkuluklar, merdivenler, şadırvanlar, çeşmeler ve kapılar cami içerisinde en çok bulunan ahşap yapıda ki malzemelerin başında yer alıyor. Bu malzemeler piyasada kolay temin edilebiliyor. Normal boyutlarda ki kalaslar ve tahtalar usulüne göre tutkal yardımcı maddesiyle tercih edilen büyüklükte ve uzunlukta yapılabiliyor. İşçiliği betonarme ve çeliğe nazaran daha kolay ve fiyat olarak daha uygundur. Lamine ahşap ürünlerinin çürümeye karşı dayanıklılık oranı oldukça fazladır. Cami ahşabı fiyatları kullanılan ahşap malzemenin türüne ve boyutuna göre değişkendir.

Camilerde İçerisinde Bulunan Ahşap Malzemelerin Önemi

Camiler Allah’ın huzurunda teslimiyettir. Huzur içinde ibadet edip Allaha karşı görevimizi yerine getirdiğimiz ibadethanelerdir. Camilerde kılınan namaz nasıl huzurluysa içerisinin de aynı şekilde huzurunu ve cami içerisinin sağlam olması gerekiyor. Camilerde bulunan ahşap yapıda ki malzemeler camimin sağlam olmasını ve şık görünmesini sağlıyor. Caminin kapısı, merdiven kısımları, korkuluklar ve tavan kısmının ahşap olması caminin 100 sene boyunca ahşap malzemelerin dayanıklılık derecesinin yüksek olması nedeniyle kullanışlı olmasını sağlıyor. Bakımsız camiler pek bulunmuyor. Cami çıkışlarında toplanan yardımlar ile ahşap malzemeler alınabiliyor. Depreme karşı daha dayanıklı olan ahşap malzemeler, yağmur sularına karşı, neme karşı da oldukça dayanıklıdır.

Ahşap Malzemeler Uzun Yıllar Dayanıklıdır

Camilerde kullanılan ahşap malzemeler camimin sağlam olmasını ve daha dayanıklı olmasında büyük pay sahibidir. Ahşap yapıda ki kapı, parkeler, merdivenler, hutbe kısmı, müezzin köşesi, korkuluklar, tavan kısmı gibi ahşap malzemeler en çok kullanılan ahşap malzemelerdir. Yaklaşık olarak 100 sene kullanıldığını biliyoruz. Yağmur sularının meydana gelen damlalar ahşap malzemelere kesinlikle şişme, çürüme ve şişme yapmaz. Depreme karşı dayanıklıdır. Caminin sağlamlık derecesini yükseltir. Çünkü geçmiş yıllara bakacak olursa. İnşaat halinde ki yapılarda eksik malzemeler olabiliyor. Daha sonradan geriye dönüklük olamayacağı için birtakım önlemler alınabiliyor. Bunların arasında ahşap malzemeler baş rol oynuyor. Kaliteli ahşap malzemeler beton ve demirden daha sağlam olarak isimlendirilebiliyor. Cami ahşabı fiyatları m2 başına değişiyor.

 

Ahşap Malzemelerin Yapısı Nasıldır?

Ahşap malzemeler organik malzeme olması sebebiyle atmosferik ve mikroorganizmalara karşı olarak korunması gerekiyor. Havada bulunan oksijen, karbon asidin ve nem oranının ahşap hücrede ki malzemeleri asitleyerek çürümesine neden olabiliyor. Liflerin mukavemetinin giderek azalmasına sebep olur. Ahşap malzemenin çürümeye karşı süblimatlı olarak banyoya batırılabilir, öz suyunun arıtılmasıyla birlikte kabuklu ağacın uçlarında bulunan bakırın tuzları şırınga yardımıyla şırınga yapılabilir. Su geçirmez hale getirmek gerekiyor. Bu sebep ile ahşabın gözeneklerinin kimyasal maddeler desteği ile dolduruluyor. Ahşabın yapısında bulunan selüloz ve lignin besleniyor ve kimyasal olarak ayrıştırma yaşayabiliyorlar.

Cami Ahşabı Caminin Temel Yapısını Oluşturur

Bir binanın yapısını iskeleti oluşturuyor. Camiler içinde aynı şekildedir. Fakat çok eski yıllarda inşa edilen yapılarda teknolojinin geri olması nedeniyle eksik malzemeler kullanabiliyordu. Bu durum daha sonra tekrarı olmayacak şekilde düzeltme yapılmamasına neden oldu. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ahşap malzemenin şekilleri camilere göre uyarlandı. Hem görünüş olarak hem camiler daha sağlam olmaya başlandı. Beton ve demirlerden daha sağlam olduğu kanıtlanan ahşap malzemeler çok tercih edilmeye başlandı. Özellikle camilerin içinde %60 oranında ahşap malzemeler oluşuyor. Cami ahşapları fiyatları yüksek maliyet içermiyor. Dayanıklı ahşap malzemeleri yüzlerce yıl boyunca kullanılıyor. Herhangi bir problem yaşanmadan kullanan sayısız camilerimiz bulunuyor.

Ahşap Malzemelerin Hammaddesinin Temel yapısı Nasıldır? Türleri Nasıldır?

Ahşap malzemelerin hammaddesini ormanlarda bulunan ağaçlar oluşturuyor. Yapı mühendisliğinde kullanılan ağaçlar türleri bakımından fazladır. Bunlar arasında en çok tercih edilen iğneli yapraklı ve geniş yapraklı ağaç olmak üzere iki gruba ayrılır. İğneli yapraklı ağaçlar yaprakları dökülmeyen, kozalaklı ve açık tohumlu özelliğini taşıyor. Kullanılan %80 kozalaklı ağaçlar tarafından sağlıyor. İğne ağaçların yaprakları ise iğne şeklindedir. Geniş yapraklı ağaçlar ise, kapalı tohumlar ve yapraklarını döken ağaç özelliğini taşımaktadır. Bu geniş ağaçlar genellikle mobilyacılıkta kullanılıyor. Tarihi binalar ve camilerin kapılarının yapımında kullanılıyor. En çok kullanılan meşelerdir. İşlenmesi çok zor olan sert ve oldukça dayanıklı ahşap malzemesi çeşidini oluşturur.

Camilerde Kullanılan Ahşap Malzemelerin Yapısı Nasıldır?

Camiler için kullanılan ahşap malzemelerin yapısı iklim koşuluna, Ormanın sıklık derecesine, toprağın durumuna, ahşapta oluşan kusurlara ve ahşap hastalıklarına (böcekler, mantarlar, bakteriler) gibi olumsuz etki edecek ahşabın teknik özelliklerini etkiler. Fiziksel özellikleri arasında yer alan Nem, Birim hacim ağırlık derecesi, Elektrik iletkenliği, Sıcaklık genleşmesi, elektrik iletkenliği ve dayanıklılık yapıları oluşturuyor. Camilerde kullanılan ahşabın fiziksel özellikleri arasında nem oranı etkileniyor. Ahşap malzeme kurumaya başlarken hacim kaybına uğrayarak büzülmeye başlıyor.  Bu durum sertlik bakımından dayanıklılığını artıracak şekilde enerji tutma kapasiteni de azalmasına neden oluyor. Ahşabın özelliği yaklaşık olarak %12-15 arasında nem durumunda belirlenebiliyor.

Camilerde Kullanılan Ahşap Malzemelerin Özellikleri Nasıldır?

Doğal direnci oldukça fazladır. Camilerde kullanılan ahşap malzemenin özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Odun kokuları, diğer bitkilerde bulunan dokulara göre oldukça fazla dayanıklıdır,
  • Kuru yerde saklanan ahşap malzemeler uzun yıllar dayanır ve hayvansal zararlıların olmadığı ortamlarda yani su içinde çok dayanıklı olarak üretiliyor,
  • Ahşap direncinin azalmasıyla birlikte yüksek oranda rutubete bağlı olarak %26-30 arasında oysa pamuğu ise %10 rutubette bozulabiliyor,
  • Dış odun salgılarında organizmalar kendine doğru çeker,
  • İç odun salgıları genellikle zehirli organizmaları öldürmeye yarayan faydalı yapıdadır,

Kestane, meşe gibi çam ladin, köknar gibi kreozot gibi maddeler yapılır. Çürümeyi önleyen salgılar sayesinde genetik yapıya sahiptir. Bu sayede uzun yıllar dayanıklı olmasında büyük rol oynar.

 

 

 

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?