Cami Ahşap İşleri

Camilerin iç ve dış yapıları pek çok mimari yapıdan daha farklı ve sıra dışı tasarım özelliklidir. Cami içleri genellikle ahşap çalışılan yapılar ile dekore edilmektedir. Ahşap yapılar cami içerisinde gerekli bulunan yerlere diğer iç dekorasyon bölümleri ile uyumlu olarak montajlanmaktadır. Cami inşasında iç dekor ürünleri arasında ilk inşaat sırasında sabit olarak yapılanlar ve daha sonradan montajı yapılan ürünlerdir. Cami ahşap işleri uzun yıllardır cami geleneğinde sürdürülmektedir. Her ne kadar yeni malzemeler ve teknolojik işçilik kullanılsa da eski oyma tekniği ve desenleri hala cami içlerini süslemektedir. Camiler muntazam bir iç mimari ve tasarımları en özel ve en incelikli yapılardır. Ahşap malzemeli yapılarda tüm cami dekorasyonunda vazgeçilmez çalışmalar arasında yer almaktadır. Cami ahşap işleri cami mimarisi için doldukça gerekli olan malzemelerdir.

Cami Ahşap ürünleri

Cami dekorasyon çalışmaları bizlere Selçuklu döneminden bu yana kadar ulaşmış olan tasarımlardır. O dönemlerden bu zamanlara kadar tüm detayları ile hala en özel ahşap çalışmaları yapılmaktadır. Gerek oymacılık yöntemi, gerekse desen kalıplama çalışmaları ile hala eski dönem ahşap ürünleri tasarlanabilmektedir. Cami ahşap modelleri standart tasarımlar olsa da, tüm cami dizaynında ahşap çalışmaları yapılabilmektedir. Bunlar pencere ve kapılar,  merdivenler ve korkuluklar gibi detaylar olmaktadır. Selçuklu dönemine ait çalışmalar hala günümüzde de yapılmaktadır. Bu dönemde daha çok keskin oyma desenleri dikkat çekerken, Osmanlı dönemi ahşap çalışmaları ise daha çok yalın modellerden olmaktadır. Bu nedenle günümüz ahşap ürünlerinde her iki dönemin çizgilerini görmekteyiz. Bu çalışmaları son derece incelikli olarak yapan firmalar hala günümüzde varlığını sürdürmektedir. Aynı zamanda yine günümüz çalışmalarını da cami iç dekorlarına yansıtmaktadırlar.

Cami Ahşap İşleri
Cami Ahşap İşleri

Cami Dış Görünüm Tasarımları

Cami dış görünüm tasarımları taş ve ahşap olarak iki malzeme ile tamamlanmaktadır. Ancak bu ürünlerin desteklenmesi durumunda farklı malzemeler kullanılabilmektedir. Bu malzemeler tamamen diğer yapıları destekleyicidir. Dış cephe çalışmalarında ahşap parke görünümü cami restorasyonlarında sıkça yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Diğer ahşap tasarımlar pencereler ve kapılardır. Kapı dış işçiliği ahşap desenler ile tamamlanmaktadır. Bu desenler yine cami yapısına uygun olan geleneksel çizgilerden oluşmaktadır. Pencerelerde daha çok kenarlıklar ahşap malzemeler ile yapılmaktadır. Şekil olarak tam anlamı ile cami yapısına uygun, geleneksel tasarım odaklı bir işçilik anlayışı ile camiye monte edilmektedir. Ahşap yapılar cami bahçesinde de yer alan ve sıkça ihtiyaç duyulan çalışmalar arasında yer almaktadır. Bunlar ayakkabı dolabı, çeşme üstü yapısı gibi detaylar olabilmektedir.

Cami Ahşap Ürünleri Ve Fiyatları

Cami ahşap ürünlerinin fiyatları daha çok ahşap ağacın kalitesi ile ilgilidir. Aynı zamanda ürünlerin çeşitleri ve kaç metrekare ahşap ile tasarlanacağı da fiyatlandırma ölçeğine dahil olmaktadır. Cami minberi, cami iç kapısı, cami iç cam bölmeleri ve pek çok iç mimari yapılarının fiyatları malzemesine ve işçiliğine göre farklılık göstermektedir. Cami ahşap fiyatları yapıların çeşitliliğine ve malzeme kalitesine göre değişkenlik göstermektedir. Cami ahşap malzemelerinde bazı ürünler doğal taş çalışmaları ile yapılmaktadır. Ancak bu ürünler daha çok işçilik isteyen tasarımlardır. Diğer yandan eski tasarım modellerin çizgileri korunarak modern kapı sistemleri de camiler için üretilmektedir. Kapı dekorunda hem iç dizayn hem de dış dizayn en özel model yapıları ile tasarlanmaktadır. Kapı modelleri ve kalitesine göre de fiyat içeriği belirlenebilmektedir. Cami içerisinde yer alan tüm ürünler model farklılıkları ve malzeme kalitesine göre fiyatlandırılan ürünlerdir. Bu anlamda en iyi fiyat belirlemesi ürünlerin tasarlandığı firmalar tarafından belirlenecektir.

 

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?