Cami Ahşap Kapı Modelleri

Camilerin biz Müslümanların ibadet ettiği yerlerdir. Geçmişten günümüze kadar özelliklerini korumuş pek çok ülkemizin her yerinde vardır. Tarihi ve mimari özellikleri ile ön plana çıkan bazı Cami modelleri günümüzdeki tasarımcı mimarlara ışık tutacak kadar geniş ufuklu yapılmıştır. Günümüzde de muhteşem cami tasarımları yapılsa da mutlaka eski modellerden ilham alınmaktadır. Camilerin yapımları uzun zaman ve çok maliyet gerektiren işlerdir. Bu nedenle caminin manen insanlar için hissettirdiği önem nedeniyle yapımları konusunda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Cami yapımlarında birçok farklı tasarım ve model önerilmektedir. Ama Cami yapımında en çok sevilen ve cami dizaynlarına hoş bir hava katan, tarihi bir doku katan Dizayn şekli Cami ahşap modelleri olmuştur kuşkusuz.

Cami Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Camii dekorasyonu özel beceri ve işçilik ile çok güzel sonuçlar ortaya çıkarabilmektedir. Özellikle Osmanlı döneminde yapılan camileri de gerçekten çok farklı özenli, şık işçilikler bulunmaktadır. Günümüzde de cami yapımında bu özelliklere dikkat edilerek yapılmaktadır. Cami yaptıracağınız zaman anlaşacağız firmayla daha önceden yapmış oldukları İşler hakkında bilgi almanız önemlidir. Hatta mümkünse firmaların daha önce yapmış olduğu işlerle ilgili fotoğrafları inceleyiniz. Sizlerin hem firma hakkında hem de yaptıracağınız cami hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır. Camilerin tüm parçaları farklı işçilik isteyen yapılardır.

Cami Ahşap Kapı Modelleri
Cami Ahşap Kapı Modelleri

 Caminin Bölümleri Nelerdir?

Camilerin içerisinde özel bölümler bulunmaktadır. Bunlardan birisi Mihrap bir diğeri minber, müezzinlik, Kürsü gibi yerlerdir. Mihrap kıblenin belirtilmesi için yapılan yerlerdir. Bu yerler önemi gereği özenli bir şekilde yapılmalıdır. Buralarda kullanılacak olan motifler tüm Cami cemaati ve imamın burayı kıble kabul edip ibadetlerini yapacakları için özenle seçilmelidir. Minber ise camide hocanın gerek Cuma namazında, gerek bayram namazını, gerek bazı dini gecelerde cemaatin kendisini daha iyi duyabilmesi için, dikkatli dinleyebilmesi için çıkıp dua ettiği yerlerdir. Caminin çevresinde bulunan bu yerlerin dizaynları Camii’nin diğer parçaları ile uyumlu şekilde olmalıdır. Özellikle bu yapılarda gösterilen özen ve işçilik camiye çok farklı bir hava katabilmektedir. Camilerin uhrevi havası ve önemleri gereği içerisine yapılacak dekorasyonda çok ciddi özen gösterilmesini gerektirmektedir.

 Cami Kapı Modelleri Nasıldır?

Camiler tavanları oldukça yüksek, alanları geniş devasa ibadet yerleridir. Caminin en önemli noktalardan birisi de kuşkusuz kapılarıdır. Cami kapısı yaptırırken dikkat edilmesi gereken birkaç ayrıntı vardır. Cami kapıları kıblenin tam tersi istikamette camiye yapılmalıdır. Bunun nedeni camiye girecek olanların ibadet edenleri rahatsız etmemesidir. Cami kapılarının genel olarak aynı geçmişten günümüze kadar ahşap olarak tercih edilmektedir. Cami ahşap kapı modelleri farklı olmaları ve de görüntüleri ile camilere çok yakışmaktadır. Yaptıracağınız cami için seçeceğiniz birçok farklı kapı modelleri vardır. Bunların özellikle kullanılan malzemeleri çok kaliteli olmalıdır. Çünkü yapılan camiler kolay kolay herhangi ciddi bir sorun olmadığı sürece yıkılmamaktadır ve yıllarca kullanılmaktadır. Bu yüzden yapılacak olan caminin içerisinde ve dışarısında kullanılacak olan bütün malzemelerin kaliteli olması gerekmektedir. Özellikle Cami kapısı güneş, yağmur gibi herhangi bir şeylere maruz kaldığı zaman kesinlikle zarar görmeyecek ürünlerden tercih edilmelidir. Ahşap olarak tercih edilen Cami kapılarında kullanılan ahşap malzeme son derece kaliteli ve herhangi bir dış etkenden zarar görmez maddeden imal edilecektir.

Cami Dekorasyonlarında Kapı Modelleri

Camii dekorasyonu yaptıracağınız zaman mutlaka firma ile Cami kapısında kullanılan malzemenin özellikleri ve içerikleri konusunda konuşup daha sonra yine size istediğiniz şekilde karar vermeniz doğru olacaktır. Camiler Müslümanlar için çok önemli ibadet yerleri olduğu için minaresinden, Kapısına kapısından korkuluklarına kadar her ayrıntısıyla özel ilgilenerek yapılması o ibadethane gösterilmiş olan önemin göstergesidir. Cami dekorasyonu üzerine çalışan firmalar da bu konuda oldukça hassas olan firmalardır. Tercihinizi yaparken tüm özellikler göz önünde bulundurarak bir firma ile anlaşmanız sizi mutlu olacağınız bir sonuca götürecektir. Cami ahşap fiyatları da seçeceğiniz firma ve ürünlere göre değişiklik gösterir.

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?