Cami Ahşapları

Cami dekorasyonları mimaride en çok dikkat gerektiren işlerden biridir. Genellikle ahşap tasarımlar cami dekorunda sıkça tercih edilen çalışmalar arasında yer almaktadır. Ahşap tasarımlar gerek işlemeciliği açısından olsun gerekse camilere uygun olan yapısı ile her çalışma aşaması için oldukça idealdir. Cami ahşapları hem cami tavanları, hem minberi, hem de diğer tüm detayları için en yakışan tasarımlar arasında yer almaktadır. Özellikle eski tarihi dönemi yansıtan oymalar, modern çağa ait çalışmalar ve tüm cami yapılarına uygun ahşaplar ile artık cami için mimari çalışmalar daha da kolaylaşmaktadır. Cami yapımında ya da onarım işlerinde ahşap tasarlama aşamaları çok incelikle yapılması gereken çalışmalar arasında yer almaktadır. Bunun için ise kaliteli işçilik ve kaliteli ahşap çalışmaları önem taşımaktadır.

Cami Ahşap Modelleri Nelerdir?

Camiler manevi anlamda pek çoğumuzun huzur bulduğu ortamlardan biridir. Bu durum inancımız gereği hissettiğimiz bir atmosfer olsa da, cami dekorlarının mistik havası da bu anlamda etkili olmaktadır. Bu nedenle camiler hem iç dekoru ile hem de dış dizaynı ile pek çok yapıdan farklı olarak dizayn edilmektedir. Cami çalışmaları için pek çok farklı model söz konusudur. Cami ahşap modelleri, cami minberi, cami kapıları, mihrap, hilal minder, klasik minber, vaiz kürsüsü,  müezzin mahveli, korkuluk ve cami kapıları gibi pek çok tasarım bunlara örnek verilebilmektedir. Yine cami tavanına yapılan ahşap oyma çalışmaları da bu verdiğimiz detaylara eklenebilecek detaylardandır.  Cami iç dekor ürünleri ve cami dış tasarım çalışmaları her cami için olmazsa olmaz mimari çalışmalar arasında yer almaktadır.

Cami Ahşapları
Cami Ahşapları

Cami Ahşap Fiyatları

Cami ahşap fiyatları iç dekor ürünleri ile dış tasarım çalışmalarına göre değişmektedir. Cami içerisinde yapılacak olan iç dekor çalışmalarında minber, cami kapıları, müezzin mahveli gibi yapıların fiyatları yapılan çalışmalara göre değişkenlik göstermektedir. Diğer dekor ürünleri için yapılan değişiklikler ve tasarımlar da malzemesine ve dekorun yapım aşamasında göre değişim göstermektedir. Ahşap oyma, kabartma tavan ve kubbe süslemeleri de yine yukarıda belirttiğimiz gibi cami içinde yürütülen çalışmalar göre belirlenmektedir. Cami korkulukları işlenmeden cami içinde tasarlanabildiği gibi, hazır olan ahşap ürünler olarak da iç dekor çalışmalarında tercih edilebilmektedir. Fiyatlar ürünlerin büyüklüğüne ve çeşidine göre de ücretlendirilebilmektedir. Cami ahşap fiyatları için kesin bir rakam söylemek doğru olmasa da ahşap işi yapan firmalardan bir fiyat tanımlaması alınabilmektedir.

Cami İç Dekor Ürünleri Ve Özellikleri

Cami minberi ahşap dekor olarak iç mimari de en dikkat çekici tasarımlardan biridir. Ahşap minberlerin pek çok çeşidi söz konusudur. Vaiz kürsüsü de cami yapısı için oldukça önem taşıyan bir yapıdır. Ahşap tasarımlar arasında cami iç dekorunda sıkça tercih edilen bu tasarımlar farklı işleme özellikleri ile cami yapılarında değerlendirilmektedir. Cami tavanı için yapılan oyma işlemeleri hem caminin sıfır inşası sırasında yapıldığı gibi hazır halde bulunan dekor ürünleri ile sonradan da montaj edilerek tamamlanabilmektedir. Ahşap ürünler her ne kadar tüm camiler için vazgeçilmez olsa da günümüz teknolojik ürünleri de cami içlerinde yerini almaktadır. Vaaz kürsülerinde cami hocalarına destek amaçlı mini tv ekranları yer almaktadır. Bilgisayar odaklı olan bu ürünlerde ahşap yapılar ile uyumlu olarak montajlanmaktadır. Camiler her ne kadar ses yalıtımı özellikli olsa da tam anlamı ile mistik yapısını kaybetmeden dekore edilen yapılar arasındadır. Özellikle tavana uygulanan çini ve diğer çalışmalar Osmanlı ve Selçuklu dönemi gibi tarihi süreçleri yansıtan uygulamalardır.

 

İlgili Mesajlar

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?