Cami Ahşap Kapıları

Cami Müslümanların namaz kılıp dua etmesi için toplandıkları büyükçe mimari yapılara denir. Dinimizde Allah’ın evi diye tabir edilen bu yapılarda insanlar günde beş vakit namaz için bir araya gelerek omuz omuza saf tutarak namaz kılarlar. Ayrıca bayram ve Cuma namazları için de burada toplanırlar. Bu yapılar ibadet yapmanın dışında ilim ve irfan yuvasıdır. İnsanlar buraya dini bilgiler öğrenmek için ve öğrendiklerini pekiştirmek maksadıyla gelirler. Camiler Müslümanları bir araya getirmesi sebebiyle birleştirici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca camiye genç yaşlı, zengin fakir, amir memur herkesin geldiği ve herkesin tek bir gaye için saf tuttuğu bu yapılar toplumsal dayanışmayı birlik ve beraberliği sağlar. Camiler mimari yapısı ile de insanları kendisine hayran bırakır. Özellikle de cami ahşap modelleri şekli itibariyle oldukça gösterişli durmaktadır.

El İşçiliği Oyma Cami Kapısı

Camiler geçmişten günümüze kadar oldukça gösterişi şekilde inşa edilmişlerdir. Hemen her dönemde farklı yapıda inşa edilmiş cami modellerine rastlamaktayız. İslam medeniyetinden Selçuklu Devleti’ne Selçuklu devletinden Osmanlı’ya kadar Osmanlı’dan da günümüze kadar cami inşaatı devam etmektedir. Her dönemde bulunduğu dönemi mimari yapısını yansıtan camiler günümüzde ise daha modern bir şekilde inşa edilmeye başlanmıştır. Camilerin giriş kapısı genellikle dayanıklı olması sebebiyle ahşap malzeme kullanılarak yapılır. Elçiliği oyma cami kapıları hem yapımında maharet ister hem de oldukça zahmetli bir iştir. Ama kapı yapıldıktan sonra ise ortaya muhteşem bir sanat eseri çıkmaktadır. Bu yüzden el işçiliği oyma cami kapıları camilerin en güzel süsüdür. Görenleri kendisine hayran bırakacak bir şekilde tasarlanıp yapılmıştır.

Cami Ahşap Kapıları
Cami Ahşap Kapıları

Geçmişten Günümüze Cami Kapıları

Camiler Bir toplumun kültüründe yansıtan mimari eserlerdir. Medine İslam devletinin kurulduğu dönemden bugüne kadar varlıklarını devam ettirmişler ve her dönemde hangi devletler tarafından inşa edilmiş ise camiler o devletin mimari özelliklerini taşımışlardır. Bazı dönemlerde çini işçiliği bazı dönemlerde taş işçiliği bazen de tahta oymacılığı tercih edilmiştir. Yani ahşap cami kapıları her dönemde farklı bir şekilde tasarlanıp yapılmıştır. Camiye gidileceği zaman ilk önce cami kapıları dikkat çeker. Bu yüzden cami kapıları özenli, dikkatli ve şık bir şekilde hazırlanıp ve ahşap malzemeden yapılmıştır.

Cami Ahşap Kapı Modelleri

Camilerin en önemli aksesuarı girişteki kapılarıdır. Bu kapılar modelleri ve heybetli duruşları ile görenleri kendisine hayran bırakacak tarzda tasarlanmıştır. Ahşap cami kapısı modelleri şu şekildedir. Zıvanalı kündekari kapı, kündekari kapı, Selçuklu kündekari, altılı kündekari kapı, oymalı kapı, Osmanlı tarzı cami kapı modelleri, kare kündekari kapı, gibi modelleri bulunur. İsteğe bağlı olarak hazırlanır. Ayrıca ahşap kapıların bakımı ve temizliği de son derece kolaydır. Malzemesi doğal ürünlerdir. İstenilen renkte hazırlanır. Ahşap cami kapıları insana huzur veren yapısı ve içi ısıtan şekliyle büyük öneme sahiptir. Eskiden kilise olarak hizmet veren bazı eserlerde camiye dönüştürülmüştür. İlk olarak bu eserlerin kapısı çıkarılmış ve İslami motifler taşıyan yeni şekilleriyle yeniden tasarlanmıştır.

Kaliteli Ahşap Cami Kapısı Tasarımları

Camilere girdiğimizde ilk önce karşımıza ahşap malzemeler çıkmaktadır. Çünkü ahşap malzeme doğada fazlaca bulunmakta ve yapı itibariyle sağlam ve dayanıklı olduklarından tercih edilen bir üründür. Cami ahşap modelleri fiyatları bakımından da farklılık göstermektedir. Özellikle el yapımı işçilikli malzemeler makine ile yapılan malzemelerden daha değerli oldukları için fiyatları da daha yüksektir. Ayrıca kapı fiyatlarını belirleyen başka bir şeyde kullanılan malzemelerdir. Ahşap olanları farklı metal olanları ayrı çelik olanları ise farklı fiyat kategorisinde bulunur. Onun için isteğe bağlı fiyat seçeneği sunulur.

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?