Cami Ahşap Minber

Cami Müslümanların ibadet ettiği yerlere verilen isimdir. Her dinde insanların ibadet ettikleri yerlerin farklı yapıları ve isimleri vardır. Müslümanların geçmişten bugüne kadar ibadet ettikleri yerler Mescit ve cami olarak adlandırılmıştır. Camiler biz Müslümanlar için çok önemli yerlerdir. Bizleri namaza çağıran ezanların yankılandığı yerler camilerdir. Camilerde görev yapan kişiler imamlardır. Camilerin her bir ayrıntısı Müslümanlar için çok önemlidir. Caminin kapısı, halısı, şadırvanı, korkulukları, Kümbeti, minaresi ve daha birçok ayrıntısı Cami yapılırken çok dikkat edilerek yapılması gereken yerlerdir. Camilerin mimari yapıları ülkemizde çok muhteşem örneklere sahiptir. Özellikle Selçuklu ve Osmanlı döneminde yapılan camiler muhteşem dizaynları ile günümüzde de ilham alınan yapılardır. Camilerin yapımlarında kendini göstermiş olan birçok Mimar tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Her bir caminin ayrı bir hikâyesi, her bir caminin ayrı bir duygusu vardır. Özellikle tarihi camiler o dönemde gösterilen önemi tamamen üzerinde taşımaktadır.

Cami Dekorasyonu Yapan Firmalar

Günümüzde de Cami yapımına önem verilmektedir. Geçmişteki Cami tasarımlarından ilham alınarak ve üzerine yeni teknolojinin getirmiş olduğu güzellikler katılarak çok muhteşem camiler yapılmaktadır. Camilerin mimari olarak yapımları bittikten sonra iç ve dış dekorasyonu için de ayrı bir çalışma yürütülmektedir. Günümüzde Cami dekorasyonu ile uğraşan birçok firma vardır. Cami dekorasyonu Özen, kaliteli işçilik ve hassasiyet isteyen bir konudur. Bu yüzden Cami yaptıracağınız firmayı seçerken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Cami içerisinde yapılacak olan her bir motif, oyma çok dikkat edilerek yapılması gerekmektedir. Camilerin her bir bölgesi ibadete açık olan yerlerdir. Özellikle minber, Mihrap, Kürsü, müezzinlik gibi yerler yapılırken ayrı bir özen gösterilmesi camiye daha güzel bir görünüm katacaktır. Camide imamın hutbe okuduğu minberin yapımı da özen isteyen bir konudur.

 Minber Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Minber caminin içinde bulunan mihrabın sağ tarafına yapılmış olan yerlerdir. Minber caminin tavan yüksekliğine göre yüksekliği ayarlanarak yapılan bir kısımdır. Minberin cami içerisindeki ibadete yardımcı olduğu görev şöyle anlatılabilir. İmam özel olarak günlerde, bayramlarda, Cuma namazlarında cemaatten biraz daha yüksek yere çıkarak dikkatlerini üzerine toplayabilmek için bu yeri kullanmaktadır. Böylelikle imamın sesi tüm camiye rahatlıkla ulaşabilmekte ve insanlar daha dikkatli bir şekilde dinleye bilmektedir. Bu amaçla yapılan minberin yapımı oldukça önemlidir. Minbere merdivenle çıkacak şekilde bir Dizayn yapılmaktadır. Camilerde genellikle cami ahşap dekorasyon kullanılması daha çok yakıştırılan bir uygulamadır. Minberde yine ahşap malzemelerden yapılan bir alandır. Cami ahşap minber etrafındaki korkuluklarda özel işçilikle farklı motifler ve oymalar kullanılır. Bu gösterilen küçük işçilikler camiye tümünden bakıldığı zaman çok hoş bir görünüm ve uhrevi bir hava katmaktadır. Özellikle camilerin yapımında kullanılan tüm malzemeler kaliteli ve güzel olmalıdır. Uzun yıllar birçok insanın ibadeti için kullanılan bu yerlerde kullanılan malzemelerin kaliteli olması hem Cami ömrünün uzun olmasına hem de ibadethaneye gösterilen saygının bir göstergesidir.

Cami Bakımı, Onarım Ve Dekorasyonu

Camiler uzun yıllar ibadethane açık yerlerdir. Bu sebeple zaman zaman bazı yerlerinde sorunlar olabilmektedir. Camilerin bu tarz sorunlarını giderebilmek için bu konu ile ilgili bilgili firmalarla çalışmak gerekmektedir. Firmalar caminin yapılacak olan tadilat ve onarımlarında caminin genel yapısına zarar vermeden bir yol izlemek dediler. Camilerin dekorasyon noktasında anlaşmış olduğumuz bazı firmalar onarım ve tadilat konusunda bana yardımcı olabilecek kapasiteye sahip olabilmektedir. Cami ahşap dekorasyon fiyatları ve onların fiyatları yapılan işçiliği ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Cami Ahşap Minber
Cami Ahşap Minber

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?