Cami Ahşap Paravan

Camiler Müslümanların kutsal mekânlarından birisidir. İslam dini kadınlarla erkekler ibadet ettiklerinde erkeklerin kadınları görmesini yasaklamıştır. Bundan dolayı camilerde kadın ve erkeklerin namaz kıldığı veya ibadet ettikleri yerler çeşitli araçlarla birbirinden ayrılmışlardır. Bunların başında paravanlar gelmektedir. Paravan birbirine menteşelerle bağlı birkaç parçadan meydana gelen çeşitli malzemelerden üretilebilen mekânları birbirinden ayırmaya yarayan araçlardır. Cami ahşap paravan kullanımı sayesinde artık kadınlar da beş vakit camilerde namaz kılabilme imkânına kavuşmuş oldular. Camilerde kullanılan paravanlar katlanabildiği gibi sabit de yapılabilmektedir. Bu paravanlar bazen de hasırdan üretilebilmektedir. Hasırdan üretilen paravanlar ahşap olarak imal edilen paravanlara göre kısa ömürlü olabilmekteler. Camilerde paravan tasarlanırken caminin iç mekân büyüklüğü konumu ve fiziki yapısı dikkate alınarak tasarlanması ve üretilmesi gerekir.  Paravanlar suya dayanıklı olmalıdır. İnsanlar paravana temas ettiklerinde veya yaslandıklarında paravanın hareket etmemesi ve sağlam durması gerekir.

Paravan Kullanımının Faydaları

Camilerde paravan kullanımı kadınları da camilere çeken en büyük etkenlerden birisidir. Aksi halde kadınların camilerde ibadeti ve namaz kılması imkânsız hale gelmiş olur. Paravanlar kullanılacak yerin büyüklüğüne göre birkaç parçadan oluşmaktadır. Dört beş veya ayrılacak yer büyükse on parçaya kadar montajı yapılabilmektedir.  Paravan yaptırırken camiye gelip giden cemaatin dağılımı önemli bir faktör oluşturmaktadır. Camilere genel itibarıyla erkeklerin gittiğini düşünürsek kadınlar için paravan ile ayrılacak bölmenin daha küçük ve gelecek olan kadın cemaatin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ebatlarda yerin ayrılması maneviyatı ve camiye ilgiyi arttıracaktır. Aksi halde iyi ayarlanamamış ve yanlış alanı ayırmış bir paravan kadın veya erkeklerin kendilerine ayrılmış alanları verimli kullanamamasına neden olur. Karışıklık olmaması için cami ahşap modelleri arasından bir tanesi seçilerek paravan ile ayrılması en doğru karar olacaktır.  İnsanların rahat ibadeti için paravan kullanılması ilk koşuldur.

Paravan Kullanımı Neden Önemli

İslam dini kolaylık ve huzur dinidir. Kadın ve erkeklerin beraber namaz kılması veya ibadet etmesi konsantrasyonu bozan bir durum olması dolayısıyla ayrı ayrı yerlerde ibadeti zorunlu kılmıştır. Erkek ve kadınların aynı yerde olması ibadette olmazsa olmaz olan huşu ve teslimiyet tam olarak sağlanamayacağı için ibadetlerin samimiyeti de ortadan kalkmış olacaktır. Camiler sadece namaz kılma mekânları değildir. İnsanların ilim alabilecekleri Allah kelamı konuşabilecekleri ve sohbet edebilecekleri mekânlardır. Paravan kullanılmazsa kadınlar çok küçük balkonlarda veya çok dar mekânlarda ve zor şartlarda ibadet etmek zorunda kalacakları için kadınların camiye gitmesi azalacak veya ortadan kalkacaktır. Cami ahşap paravan kullanılması kadınları camiye teşvik edici önemli bir faktördür.

Paravan Seçimi Ve Fiyatları

Camiler için paravan seçimi zor bir konudur.  Seçilecek paravanın yapıldığı malzeme ayrılacak yerin alan belirlemesi gibi faktörlerin iyi belirlenmesi gerekir.  Hasırdan yapılan paravanların kısa ömürlü olması daha az tercih edilmelerine neden olmaktadır.  Meşe ağacından yapılan paravanlar sağlamlık ve dayanıklılığı ile ön plana çıkmaktadır. Cami ahşap fiyatları ahşabın üzerinde yapılan işçilik hangi ağaçtan yapıldığı gibi değerlerle doğrudan ilgilidir. Ahşabın sedir veya meşe ağacından üretilmesi doğal olarak fiyat farkına neden olmaktadır.  Paravanlar kullanım alanı olarak değişik yerlerde kullanılabilmektedir. İşyerlerinde kadın erkek ayırımı veya çalışanların birbirinden ayrılarak iş verimlerinin arttırılması hedeflenebilmektedir.  Paravan renkleri tercihe göre değişiklik gösterebilmektedir.  Paravanın ana amacı insanların birbirinden ayrı mekânlarda oldukları hissi vermesidir. Araları çok açık veya tam olarak mekânın mahremiyetini sağlayamayan paravanlar amacını veya görevini tam yerine getirmemiş olurlar. Paravan alırken veya yaptırırken işin ehli olan ve bu işte tecrübeli insanlarla çalışmak daha sonra oluşabilecek sorunları baştan engellemiş olursunuz.

Cami Ahşap Paravan
Cami Ahşap Paravan

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?