Cami Ahşap Tavan

Cami Müslüman toplumlarda olmazsa olmaz yeri olan insanların kendini Allaha en yakın hissettikleri, kendileri için bir arınma ve huzur bulma mekânıdır. Cami Müslümanların dini ilim aldıkları sosyal hayatta olumlu etkiler yapan insanların omuz omuza saf durdukları birleştirici bir merkez konumundadır. Bu kadar önemli görevler icra eden camilerin mimarisi dekorasyonu döşenmesi ve düzenlenmesi çok önem arz etmektedir. Camilerde iç mimarisi oraya gelen insanları ferahlatan onların huzur bulmasını sağlayan yapıda olmasını zorunlu kılmıştır.  Yapılarda ahşap kullanımı çok eski zamanlara dayanmaktadır.  Ahşabın doğal bir yapı ürünü olması ve cam metal taş gibi maddeler göre kolay işlenip şekil alması onun önemini arttırmıştır. Cami ahşap modelleri nerdeyse camilerin bütün kısımlarında kullanılabilir olması ile camilere pozitif bir hava katmıştır.

Yapılarda Ahşap Kullanımı

Ahşabın yapılarda kullanımı beton,  çelik gibi yapı malzemelerinden kullanımından daha öncesine dayanır.  İlk çaplarda insanlar ağaç kavuklarında barınmaya başlamış, daha sonra karkas ve günümüzde ise modern işleme ve kesim teknikleri ile hayatın bütün alanlarında kullanılmaya başlanmıştır.  Ahşap ilk önce tomrukların uygun ebatlarda kesilmesi ile başlar daha sonra kesilen parçalar kurutulur, kurutulan parçalar preslenerek profile dönüştürülür.  Renklendirilerek son şekil verme işleminden geçirilen ahşap değişik alan ve mekânlarda kullanılmaya başlanır.  Ahşabın toz çekmeme özelliği,  havadaki nemi emerek dışarı atması,  yalıtkan olma özelliği ile sıcak ve soğuk geçirmez olması, uzun ömürlü olması ahşabın tercih edilmesini sağlamıştır. Ahşabın bu faydalarından dolayı cami ahşap tavan yapımında yalıtım ve daha birçok faydasından dolayı tercih edilmesi gerekli bir malzemedir.

Ahşap Tavan Çeşitleri

Ahşabın mekân tavanlarında kullanılması o mekânları sıcak, ferah, samimi yapan bir dekorasyondur. İşlem görmemiş işlemelerle yapılan tavan kaplamaları o mekânlara farklı bir hava katmış olur. Mdf den üretilmiş çıtaların yapının tavanından istenen aralık ve modellerde yerleştirilerek modern tarzda tavanlar yapılmaktadır.  Çıtaların istenen ebat ve şekillerde kesilip şekil alması kullanım kolaylığı sağlamıştır. Bu şekiller ızgara şeklinde olursa hava akışını kolaylaştırıcı etkisi olacaktır. Türk süsleme sanatında ağaç oymacılığının önemli bir yer tutması ağacın ve ahşabın günlük hayatta ve yapılarda kullanımını arttırmıştır. Eski tarz kullanılan ahşabın modern teknoloji ile birleştirilmesi ile çok güzel ürünler ortaya çıkmıştır. Tavanlarda ahşabın kullanılması estetik bir görüntü oluşturarak farklı bir hava oluşturur. Cami ahşap fiyatları diğer ürünlere göre uygun olması tercih edilme nedenlerinden bir tanesi olmuştur.

Camilerde Ahşap kullanımı

Her ağacın kendine has kokusu rengi ve deseniyle kullanıldığı mekânlara çok güzel ve modern bir hava vermektedir. Ahşabın camilerde kullanılması camileri daha ferah ve güzel mekânlar haline getirmiştir. Camilerin değişik alanlarında kullanılabilen ahşap en çok cami tavanlarında kullanılmaktadır. Bunun yanında kapıların, paravanların, pencerelerin ahşaptan üretilmesi camiye gelen cemaat için camiyi daha çok cazip hale getirmiştir. Camilerde ahşap kullanımı Anadolu Selçuklu dönemine kadar dayanmaktadır.  O dönemde yapılan camilerin birçoğunda bu dekorasyonlara rastlanmaktadır.  Bu kadar uzun geçmişe sahip olan bu dekorasyonun tarihsel süreçle beraber gelişme göstermiş ve daha farklı ve modern şekilde yapılmaya başlanmıştır.  Camiler insan hareketliliğinin fazla olduğu yerlerdir. Buralarda ahşabın kullanılması kötü kokuların oluşmasını azaltacaktır. Ahşabın insanlar üzerinde pozitif etkisinin olması camilerde de kullanılmasına olumlu katkısı olacaktır. İbadet ve ili merkezleri olan camilerin insanlar üzerinde olumlu etki uyandırması ve insanların huzur bulabilecekleri mekânlar olması için ahşap tavan modelleri arasından birinin seçilmesi doğru bir tercih olacaktır.  Cami ahşap tavan kullanımının yaygınlaşması insanlarında huzurlu bir ortamda huşu içinde ibadetlerini yerine getirmelerine katkı sağlayacaktır.

Ahşap Cami Tavan
Ahşap Cami Tavan

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?