Cami Kapısı

Camiler, maneviyatın en kutsal olduğu ibadet alanlardır. Müslümanların en önemli mabedi durumunda yer alan camiler her gün milyonlarca Müslümanın toplanarak ibadet ettiği yerler olarak öne çıkar. Kutsal olan bu alanlar her yönü ile özeldir. Yapımı itibari ile farklı mimariye sahip olan camilerde yerine getirilen her türlü çalışma da normalden farklı ve özenli olarak gerçekleştirilir. Normal yapılardan bi hayli farklı olarak inşa edilen camilerin iç tasarımlarında da birbirinden farklı ve modern tasarımlar tercih edilir.

Camilerin İç Dizaynı

Her caminin inşası ve tasarımı kendine özgü olarak tasarlanır ve her bir caminin mimarisi birbirinden farklıdır. Özel olarak hazırlanan tasarımlar ile her camide birbirinden farklı motif ve desenler kullanılır. Cami duvarlarında yer alan hat sanatları ve dekoratif motifler caminin büyüleyici bir görünüm kazanması konusunda oldukça söz sahibidir. İbadet alanı olmasından dolayı özenle işlenen motiflerin her birisi simetrik olarak çizilir ve yerlerine yerleştirilir. İbadeti engellemeyecek şekilde yapılan mimari ile camiler uzun yıllar boyunca hizmet verecek ibadet alanları olarak hizmete açılır.

Cami Kapıları

Camilerin mimarisine ve tasarımına uygun olarak kullanılan kapılarında da farklılık gözlemlenir. Özenle yapılan işçilikler ile özel olarak üretilen cami kapıları bu kutsal alanlara girişi bambaşka boyutlara getirmektedir. Özellikle el işlemesi olarak tercih edilen cami kapıları cami ile bütünlük kazanacak şekilde özenle hazırlanır ve yapıya takılır. Cami kapısı modelleri arasında birçok farklı tasarımdan bahsedilebilir. Ağırlığı ahşap olan cami kapıları uzun dönem kullanıma sahip olacak şekilde özel olarak tasarlanır. Bir caminin yaklaşık 200 yıl hizmet verdiğine dair çeşitli rivayetler bulunmaktadır. BU kapsamda camiler için tasarlanacak olan cami kapısı modelinin de buna uygun özellikte olması ve uzun ömürlü olarak hizmet verebilmesi gerekmektedir. Özenle hazırlanan cami kapısı modelleri her koşulda en uzun süreli hizmet kalitesine sahiptir.

Ahşap Cami Kapısı Modelleri

Cami kapısı tercih edileceği zaman ağırlıklı olarak ahşap modellere yönelinir. Her koşulda güven vermesi ve ısı konusunda pozitif katkı sağlaması nedeni ile birçok camide ahşap kapı modelleri tercih edilmektedir. Tarihin en eski dönemlerinden itibaren tercih edilen ahşap kapı modelleri camilerde istenilen birçok farklı şekle kolayca uyabilmekte ve tasarım açısından oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. Camilerin tasarımlarına uyacak şekilde özel olarak tasarlanan ahşap cami kapısı modelleri arasında oldukça farklı model ve tasarımlar bulunmaktadır.

Camilerde Kündekari Sanatı

Kündekari sanatı Osmanlı döneminden günümüze gelen en önemli sanat dalları arasında yer almaktadır. Kündekari kelime anlamında da tutmak, yakalamak anlamlarına gelmektedir. Osmanlı lugatından gelen bu kelime günümüzde en çok bilinen tasarım sanatları arasında yer almaktadır. Kündekari sanatını yapan zanaatkârlara Kündekar ismi verilmektedir. Üstün dikkat ve hassasiyet gerektiren bu zanaat oldukça uzun yıllar boyunca yapılacak çalışmaların ardından öğrenilebilmektedir. Bu nedenle günümüzde Kündekari ile uğraşan zanaatkârların sayısı oldukça azdır. İşinin ehli Kündekarlar aracılığı ile yapılan Kündekari kapı modelleri titizlik ile hazırlanır ve asırlar boyunca kullanım fırsatı sunar.

Kündekari Kapılar Nasıl Yapılır

Kündekari sanatı ile yapılan kapılar hassasiyet ve özen gerektirmektedir. Her bir işlemesinin özenle hazırlanması ve titizlik ile yerleştirilmesi esastır. Dönemin birçok farklı motifinin kullanılarak hazırlandığı Kündekari kapı modelleri farklı ve otantik görünümü nedeni ile her daim ilgi çeken yapılar arasında yer alır. Usta ellerin hayat verdiği en kıymetli Osmanlı motifleri kapıların üzerine işlenerek yüzyıllar öncesindeki geleneği günümüzde de yaşatır. Dönemin motifleri titizlik ile tasarlanarak parçalar halinde kesilir ve motiflere tek tek şekil verilir. Oldukça zahmetli olan bu işlemde kapının görünümünü büyük ölçüde kazandıran öğeler bu parçalardır. Özenli işçilikler ile hazırlanan bu parçalar daha sonra çatma adı verilen bir iskelet üzerinde birleştirilir. Hazırlanan motifler birbirlerine geçmeli olacak şekilde tasarlanır. Bu sayede her parçanın yapıştırıcı kullanılmadan birbirine sabitlenmesi sağlanır.

Kündekari Kapıların Sırrı

Kündekari sanatında en büyük sır olarak bilinen yapıştırıcı kullanmadan tamamlama işlemi dönemin en çok ilgi gören kapı modellerinin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Her bir motif büyük bir özenle birbirine sabitlenerek kapının ana hatlarının tamamlanması sağlanır. Ardından motiflerin tamamlanması ile kapının ana hatları bitirilir ve kinişler ile kapının birleştirilmesi sağlanır. Koruyucu materyaller ile sağlamlık kazandırılmasının ardından Kündekari kapılar kullanıma hazır hale gelir. Her biri özel olarak tasarlanan ve hazırlanan Kündekari kapılar yapı anlamında oldukça dayanıklıdır. Camilere farklı hava vermesi nedeni ile özellikle tercih edilir. Tarihimizin de en büyük kalıntıları arasında olan bu sanat böylece bütün camilerde sergilenme şansı bulur.

Kündekari Cami Kapı Modelleri

Kündekari cami kapısı modellerinin her biri genel anlamda birbirinden farklı olarak hazırlansa da belirli kalıpların kullanılması nedeni ile farklı modelleri seçme fırsatı sunar. Hepsi özgün tasarım olan Kündekari kapı modelleri camilerin tasarımlarına uygun olacak şekilde hazırlanır ve sunulur. Bilinen ve en çok tercih edilen modellerin başlıcaları;  yıldız Kündekari kapı modeli, altıgen Kündekari kapı modeli, kare Kündekari kapı,  altıgen yıldız Kündekari kapı modelleri,  Selçuklu Kündekari kapı modelleri, altıgen CNC Kündekari kapı modelleri, oymalı Kündekari kapı modelleri, oymalı Kündekari İslam motifli kapı modelleridir. Bunların yanında; el oymalı Kündekari kapı modelleri, Oymalı cami Kündekari kapı modelleri, sedef kakma Kündekari kapı modelleri, oymalı sedef Kündekari kapı modelleri, ince oymalı Kündekari kapı modelleri ve göbekli Kündekari kapı modelleri gibi farklı modeller de camiler için oldukça uygun olacak kapı modelleri arasında yer almaktadır.

Kündekari Cami Kapısı Teknikleri

Camilerde genele bakıldığında birçok farklı cami kapısı modelinin kullanıldığı görülür. Bunlar arasında dayanıklılık ve kalite olarak Kündekari kapı modelleri bir adım daha ön plana çıkar.  Teknik açısından da oldukça farklı olan Kündekari kapı modelleri ahşap kapıların kullanım sürelerini oldukça uzatması yönünden farklılık kazanmaktadır. Sırdan şekilde ahşap kapıların ömrü uzunken Kündekari tekniğinin kullanıldığı ahşap kapılar ekstra olarak dayanıklılık kazanır.

Camilerde Kündekari Sanatı Kullanımı

Camiler, her anlamda özel mekânlar olduğu için tasarımın her noktasında da birbirinden farklı teknik ve motifler kullanılmaktadır. Cami kapısı tasarımları için oldukça uygun olan Kündekari sanatı camilerin birden farklı alanlarında tercih edilmektedir. Kapı modellerinin yanı sıra caminin tasarımına uyacak şekilde birçok farklı modelde Kündekari kullanımı gerçekleşmektedir. Cami içerisinde yer alan minber, vaaz kürsüsü, mihrap, gibi alanlarda da sıkça Kündekari tasarımlar tercih edilmektedir. Bütünleyici ve tamamlayıcı özelliğe sahip Kündekar sanatı ile camiler uzun süreçte hizmet verme özelliğine sahip olurlar.

Kündekar Sanatı Nerelerde Kullanılır

Cami kapıları başta olmak üzere birçok farklı alanda Kündekar sanatının izlerine rastlanmaktadır. Cami kapıları ve iç mekân tasarımlarının yanı sıra yapıların pencere kepenklerinde, mahfel korkuluklarında, klima dolaplarında, giriş taç kapılarında ve daha birçok farklı yapının süslenmesinde de kullanılmaktadır. Uzun yıllar güvenli kullanım fırsatı sunan Kündekari sanatı, Osmanlıdan gelen geleneği ileri nesillere aktarma konusunda da oldukça başarılıdır. Yapıların sağlamlığı, her koşulda kullanılabilir olmasını sağlar. Bu sayede de nesiller arası aktarım konusunda son derece önemli bir söz sahibidir. Kündekari hakkında her türlü bilgiyi sağlamak ve yapılarınıza Kündekari modelleri ile görsellik katmak için firmamız ile iletişime geçebilir, kaliteli hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?