Cami Kapısı Fiyatları

Cami Kapısı Fiyatları

Cami Kapısı Fiyatları Camiler ustalıkla yapılan ibadet merkezleridir. Her köşesi ayrı işçilik isteyen camilerin yapımı oldukça uzun zaman almaktadır. İslam mabedi camilerimizin yapımlarında birçok işçi çalışır. Tarihi yapı olarak ülkemizde çok fazla cami vardır. Camiler devasa büyüklükte yerlerdir. Kümbetleri, mihrabı, minaresi, camı, kapısı, halısı, avlusu, çeşmesi ile camiler yüzlerce Müslüman’ın ibadet etmesi için hazırlanmış yapılardır. Ülkemizin birçok şehrinde Osmanlı Devleti döneminden camiler hala sağlam olarak günümüze kadar gelmiştir. Osmanlı mimarları yaptıkları camilerle tüm mimari hünerlerini sergilemiştir. Zamanın sadece insan gücüne dayalı çalışma şartları olmasına rağmen muhteşem camiler yapılmıştır. Cami kapısı fiyatları nedir? Camilerin kapıları çok görkemli kapılar olduğu için fiyatlarında da değişiklikler oluyor. Bu kapıları tek kanat ve çift kanat olmasına göre farklı fiyatlara sahiptir.

 

Camilerde Bulunan Bölümler Hangileridir?

Cami Kapısı Fiyatları
Cami Kapısı Fiyatları

Cami Kapısı Fiyatları Caminin bahsedeceğimiz ilk bölümü minaredir. Minareler camilere çağrı yapılan yerlerdir. Ezan ve sela minareden verilir. Uzak mesafelere de sesin duyulması için minareler yüksek inşa edilir. Genel olarak minarelerin yüksekliği caminin bir buçuk katı şeklinde ayarlanır. Dar ve uzun yapıda yapılan minareler camilerin muhteşem görüntüsüne katkısı olan muhteşem kısımlarıdır. Minarenin de kendi içinde bölümleri vardır. Minarenin konik kısmına külah denilir. Minarelerin şerefe ile külah arasındaki kısmına petek ismi verilir. Minare şerefesinin altındaki kısmı gövde denir. Minare gövdesinin oturduğu yere ise pabuç denir. Camilerde hatiplerin hutbe okudukları kısım vardır, bu kısma minber adı verilir. Minberler camilerin taşınabilir kısımlarındandır. Minberler de kendine ait kapısı, merdiveni ve oturacak yeri olan mimari bir yapıdır.

 

Camilerde Mihrap Bölümü

Cami Kapısı Fiyatları Bir caminin en önemli kısmı, en olmazsa olmaz kısmı mihrap kısmıdır. Mihrap hem kıbleyi gösteren hem de namaz kıldırırken imamın yöneldiği yerdir. Bir camide kıbleyi gösteren en önemli parça olan mihrap mutlaka bulunmalıdır. Mihraplar taç kapıları andırır şekilde yapılır.

Camilerin diğer bölümleri; eyvan, revak, avlu ve de abdest alınması için ayrılmış şadırvan kısmıdır. Camilerin her bir bölümü özenle ve dikkatle yapılır. İbadethane olan camilerin inşa edilişi sırasında çok dikkat edilmeli. Birçok kişinin yıllar boyu ibadet edeceği bu yerlerin her bir ayrıntısı özenle yapılmalıdır.

 

Cami Kapılarında Farklı Modeller

Camilerin hanımlar ve beyler için ayrılmış bölümleri vardır. Dinimizde ibadet eden kadınların erkekler tarafından görülmesi uygun olmadığı için hanımların camilerde namaz kılacağı yer erkeklerin görmeyeceği kısımlardan ayrılır. Bu kısımlar genellikle caminin mahfil diye adlandırılan kısmıdır. Bazı camilerde ise hanımlara caminin yan tarafında inşa edilen mescitler yapılır. Camiye girerken de erkeklerin bayanları görmemesi için mahfile giden ayrı bir kapı açılır. Camilerin ana kapılarından ayrı açılan bu kapılar bayan giriş- çıkışı için ayarlanır. Camilerin ana kapısı oldukça görkemli yapılardır. Çoğu tarihi caminin kapısı birçok özel el işçiliğini üzerinde taşır. Camilerin kapısı kıbleyle tam zıt istikamete yapılır. Bunun en önemli nedeni cemaat namaz kılarken camiye girenlerin ibadete zarar verecek biçimde kıbleye denk gelecek giriş yapmalarının önüne geçmektir. Cami kapıları geçmişte de günümüzde de daha çok ahşap malzemeden yapılmaktadır. Cami kapısı fiyatları yapılacak olan caminin kapı için ayrılan kısmının özelliklerine göre değişiklik gösterir. İnsan boyunun oldukça üzerinde ve en olarak da çoklu giriş çıkış sağlaması açısından geniş yapılan cami kapıları görkemli bir görüntüye sahiptir. Bu denli görkemli ve özel işçiliğe sahip cami kapısı fiyatları ile ilgili birçok farklılık vardır.

 

Cami Kapısı Fiyatları Hakkında Bilgi

Camiler yapımları oldukça maliyetli yapılardır. Cami yapımının her bir parçası için yüksek ücretler ödenir. Özellikle hayır kurumları, dernekler ve bağış yapmak isteyen kişiler cami yaptırmaya karar verirler. Ciddi bütçe gerektiren cami yapımlarında toplanacak bağışlar yüksek meblağlar olur. Caminin minaresinden, minberine, duvarından, şadırvanına her bölgesi özel üretim kaliteli malzeme ile yapılmaktadır. Camilerin kapıları da özel malzeme kullanılan yerlerdir. Cami kapıları genellikle özel ağaçlardan elde edilen ahşap kapılardır. Cami kapısı fiyatları kullanılan malzeme ve işçiliğe göre değişiklik gösterir. Piyasada farklı boyut, renk, malzeme ve işçilik kullanılan cami kapıları vardır. Direk güneşe ya da yağmura maruz kalma ihtimali de olan cami kapıları kolay yıpranmaması için iyi malzeme seçilmeli.  Sizlerde bu özelliklere göre farklılık gösterir. Cami kapı modelleri için firmamızdan gerekli bilgileri alabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?