Cami Mihrap Modelleri

Cami Mihrap Modelleri

Cami Mihrap Modelleri Müslüman kimselerin ibadethaneleridir. Türkiye’nin her şehrinde her ilçesinde, her kasaba ve köyünde muhakkak cami vardır. Küçük büyük birbirinden farklı birçok cami yılın her günü ve her saati ibadete açıktır. Camilerin muhteşem görüntüleri ve özenli yapılışı ibadethaneye verilen önemdendir. Camiler duvardan duvara halı ile kaplıdır. Bu halılar da belli düzen içinde olarak cemaat halinde kılınan namazlarda saf tutmayı kolaylaştıran şekilde üretilir. Camilerin pek çok farklı kısmı vardır. Bu kısımlardan birisi caminin minareleridir. Bir diğeri ise mihrap kısmıdır. Bir caminin özellikle mihrap kısmının çok özel bir tasarıma sahip olması gerekiyor.

Camilerin Minareleri

Cami Mihrap Modelleri İlk ezan Bilal-i Habeşi tarafından yüksekçe bir yere çıkılarak okumuştur. Bilal-i Habeşi’nin ezanı yüksek bir yerden okumasının nedeni sesin daha uzaklara taşınmasını sağlamak içindir. Daha sonrasında camilerde Minareler yapılmaya başlandı. Bunun nedeni de yine daha uzak yerlere ezan sesini duyurmaktır. Minareler ince ve yüksek yapılardır. Müezzinler ezanı bu yapılara çıkarak okurlar. Minarelerin petek, şerefe, gövde ve pabuç, külah diye adlandırılan bölümleri vardır. Külah minarenin en üst kısmıdır. Şerefe müezzinin ezan okuduğu yerdir. Minareler genel olarak yapılan caminin bir buçuk katı yüksekliğindedir.

Cami Mihrap Modelleri
Cami Mihrap Modelleri

Cami Mihrabı Nedir?

Mihrap caminin en önemli kısmıdır. Mihrap; Kâbe yönünü gösteren imamın önünde durarak cemaate namaz kıldırdığı içeri doğru oymalı kısımdır. Kıble yönünü belirtmesi açısından mihrap çok önemlidir. Mihrabın yeri belirlenirken çok dikkat edilmesi gereklidir. Mihraplar ince işçilik ile yapılan cami kısımlarıdır. Mihraplar kapı görüntüsünde yapılır genel olarak. Mihraplar bazen ahşap oymalı yapılırken bazen özel çini deseni ile yapılmalı. Cami mihrap modelleri çok fazladır. Caminin mimarisi ile uğraşan mimar yapılan cami için en uygun alabileceği cami mihrap modellerini seçmelidir. Mihrapların fiyatları kullanılan malzeme ve işçiliğe göre değişiklik gösterir. Camileri genelde hayır kurumları destek toplayarak yapılır. Cami yapımları oldukça maliyetli bir iştir. Ayrıca cami yapımları bazen uzun yıllar sürebilir.

Tarihte Camiler Nasıldı?

Cami Mihrap Modelleri  ülkemizde özellikle Selçuklu ve Osmanlı Devleti döneminde birçok cami yapılmıştır. Padişahlar İslam dinine bağlılıklarını cami yaptırarak da ispat etmek istemiş ve gelecek nesillere hatıra bırakmak istenmiştir. O zamanların şartları zor olmasına rağmen günümüz gelişen teknolojisinin çok çok üzerinde camiler yapılmıştır. Özellikle el işçiliğinin ön plana çıktığı muhteşem camiler günümüze kadar sağlam gelmiştir. Özellikle İstanbul ve Bursa’da çok fazla tarihi cami var. Bu camiler dokuları ile de çok dikkat çekmektedir. Mimari özellikleri hangi caminin hangi döneme ait olduğunu gösteren özellikleri arasındadır. Eyüp Sultan Camii, Selimiye Camii, Süleymaniye Camii bunlardan sadece bir kaçıdır. Tarihte de camiler ibadethane olma nitelikleri gereği en özenli şekilde yapılmaktadır ve temizlenir.

 

Cami Mihrap Fiyatları Nasıldır?

Camilerin halısından kapısına, kapısından camına her kısmı özenle yapılmalıdır. Mihrap kısmı da özel işçilik ile yapılan pek çok cami vardır. Mihrap imamın namaz kıldırmak için durduğu kıbleyi gösteren biraz içeri doğru oyuk kısımlarıdır. İmam namaz kıldıracağı zaman tam o kısımda durur. Mihrap yapım fiyatları cami mihrap modelleri özelliklerine göre değişiklik gösterir. Mihrapların yapısındaki ince işçilik de göz önüne alınarak cami mihrap modelleri fiyatları değerlendirilmeli. Birçok yerde mihrap modellerini araştırın, en kaliteli, görkemli, ince işçiliğe sahip mihrabı en uygun fiyata yaptırmak mümkün olabilir. Kapı şeklini anımsatan mihraplar caminin en önemli ve özenli yeridir. Tüm insanlar mihraba yönelen imama göre namaz kılmamaktadır. Yanlış yöne doğru ibadet edilmesinin önüne mihrabı doğru yere koyarak geçirildi.

Camilerde Kullanılan Diğer Ürünler

Cami Mihrap modelleri, cami kapıları, şadırvan, halı, korkuluklar ve daha birçok cami kısmı yapılırken oldukça fazla maliyetli olmaktadır. Özellikle cami kapıları kullanılan dayanıklı malzemelerden yapılmış kapıların fiyatları yüksektir. Cami kapıları birçok kişinin aynı anda giriş çıkış yapabilmesi için geniş dizayn edilenlerden seçilmesi daha iyi ve doğru bir karar olacaktır. Cami kapıları ağaçlara gösterilen özel işlemin ardından güneşten ve yağmurdan zarar görmeyen vernik ile verniklenir. Ardından da camilere kapıları takılır. Camilerin her bölümü ayrı güzeldir. Binlerce kişinin ibadet ettiği bu yerlerin yapımına katkı sağlamak kıyamete kadar sürekli hayır işlercesine sevap almayı sağlar. Mihrap modelleri hakkında firmamızdan hizmet alabilirsiniz. Bizlere aynı zamanda Metropol Cami Kapısı facebook sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?