Kündekâri Cami Kapısı Modelleri

Kündekâri Cami Kapısı Modelleri

Kündekari, dekoratif olması sebebiyle kullanılan ve çoğunlukla da camilerde uygulamaya konulan bir doğramacılık yöntemidir. Kündekari kelimesi aslen Farsça bir kelimedir ve heykeltıraşçılık, kalemkârlık ve hakkaklık ve buna benzer plastik sanatlarını adlandırmaktadır.

Osmanlıcada ise kündekari kelimesine daha çok kalemkari anlamı ile yüklenmekte iken sonrasında ise ince sanatta marangozluk olarak yani ahşap sanatında ince marangozluk olarak anlamı yüklenmeye başlanmıştır.

 

Kündekari Yapıların Biçimleri Nasıldır?

Kündekari cami kapısı ve diğer kündekari yapılar; yıldız, sekizgen ve de beşgen gibi değişik ve geometri şekillerde hazırlanmış olan ahşap parçalarının herhangi bir çivi ya da tutkal gibi bir yardımcı madde ile tutturulmaksızın geçmeli şekilde birbirlerine geçirilmesi sayesinde düz bir yüzey elde edilmesi ile oluşmaktadır. Bu sayede başlı başına bir teknik olarak bilinmektedir. Ahşap parçalarının birbirine tutturulmasında kullanılan birçok teknikten bu şekilde ayrılmaktadır. Bundaki amaç ise ısı değişiklikleri ya da ben gibi durumlarda birbirinden ayrılması ve de çarpık bir görüntü oluşmasının önüne geçilmesidir.

Kündekâri Cami Kapısı
Kündekâri Cami Kapısı

Kündekari Cami Kapısı Özellikleri Nelerdir?

Dediğimiz gibi Kündekari cami kapısı da yine bu anlatılanlara olduğu gibi birbirine geçmeli ahşap yapılardan oluşmaktadır. Bu yöntem ile yapılan camı kapıları daha çok Anadolu Selçukluları ve Osmanlı ‘da görülmüştür. Kündekari tekniğinin en çok kullanıldığı yerler, cami kapıları, vaaz kürsüleri, pencere kapakları ve de en çok minber aynalıklarıdır.

 

Kündekari Desenleri

Kündekari cami kapısı yönteminde kullanılan desenler birbiri ardına yâda iç içe geçmiş çokgen ve yıldız şeklinde desenlerden oluşur. Bu uygulama sırasında aradaki bölmelere gelen parçalar oyma tekniği kullanmak suretiyle yapılmaktadır. Bu bahsettiğimiz çokgen ya da yıldız kesimlerin her biri ayrı bir şekilde ve ayrı bir ahşap parçadan oluşmaktadır. Ayrıca bunların arasında bulunan kırık çizgiler de yine ayrı çıtalardan oluşmaktadır. Sonuç olarak da bu parçaların her bir tanesi yan kısımlarından lamba ve zıvana açmak suretiyle birbirlerine geçirilir ve de bu şekilde birbirini tutması sağlanmaktadır. Kündekari yapıların en önemli özelliği ise ahşap kuruşa dahi hiç bir şekilde parçalar birbirinden ayrılmaz. Kündekari kapı modelleri için firmamızdan hizmet alabilirsiniz.

İlgili Mesajlar

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?