Kündekari Cami Kapısı

Kündekari Cami Kapısı

Kündekari, günümüze Osmanlı döneminden gelerek en önemli tarihi yapılar arasında yerini almıştır. Osmanlıca dilinde tutma, tutunma, kavrama ve yakalama gibi anlama sahip olan Kündekari, birçok farklı yapı üzerine işlenen sanat olarak bilinir. Özel işçilik ve emek gerektiren Kündekari sanatı ile yapılan yapılar oldukça uzun yıllar boyunca oldukça güvenli bir şekilde kullanılabilirler. Özel işçilik ile yapılmasından dolayı her dönemin en büyük ilgi odaklarından birisi halindedir. Tarihi yansıtması nedeni ile de birçok durumda özel olarak tercih edilir. Tarihi mekânlarda ilgi çekmek ve tarihi yansıtmak amacı ile kullanılır. Türk kültürünü yansıtan en önemli yapılar arasında Kündekari yapıları da yer almaktadır.

Kündekari İle Süslenen Camiler

Kündekari Cami Kapısı Kündekari, en geniş anlamda camilerde kullanılan bir zanaattır. Cami içerisinde gelişmiş sanat çalışmaları ile işlenen Kündekari motifler, her dönemde tercih edilmektedir. Cami içerisinde yer alan mihrap, vaaz kürsüsü. Minber gibi birçok farklı alan Kündekari motifler ile süslenerek camide farklı bir hava oluşturulur. Kültürü yansıtmasından dolayı camilerde özel olarak tercih edilmektedir.

"<yoastmark

Kündekari Cami Yapıları

Kündekari cami kapısı yapıları camilerde oldukça sık olarak tercih edilir. Tarihi motifler ile hazırlanan cami kapıları hemen her camide tercih edilmektedir. Genelde Osmanlı motifleri ile hazırlanan kapılar kalite ve sağlamlık açısından da oldukça uzun yıllar kullanılabilmektedir. Mimarinin en temel öğeleri arasında yer alan Kündekari cami kapısı modellerinde Osmanlı döneminden itibaren süregelen sade motif geleneği hüküm sürmektedir.

Kündekari Cami Kapıları Nasıl Yapılır

Kündekari cami kapısı yapılırken öncelikle işlenecek motifler teker teker işlenerek ve oyularak hazırlanır. Geometrik şekil ve desenler ile hazırlanan bu parçalar birleştirilmek üzere hazır hale getirilir. Ardından delikli çatma bir sistem üzerine teker teker bu parçaların oturtulması sağlanır. Parçaların birleştirilmesi işleminde tutkal gibi yapıştırıcı maddeler kullanılmamasından dolayı Kündekari sanatı daima farklı bir yapıya sahiptir. Her biri birbirinin içine geçmeli şekilde hazırlanan parçalar yerleştirildiğinde hiçbir parça yerinden düşme ve oynama yapmaz. Birbirine kenetlenmesi nedeni ile hiç oynama yapmadan son derece doğal bir görünüme sahip olur. Çatma iskeletin komple Kündekari parçalar ile donatılmasının ardından kiniş sistemi ile birleştirilen yapı tamamlanmış olur. Her tür Kündekari yapı hakkında bilgi almak ve sipariş vermek için firmamız ile iletişime geçilebilir.

İlgili Mesajlar

bir yorum bırakın

WeCreativez WhatsApp Support
Müşteri Destek Hattı
👋 Merhaba,Size nasıl yardımcı olabiliriz?